Podsumowanie XXV Biegu Niepodległości

Takich zabezpieczeń drodzy biegacze życzcie sobie co roku. I mówię to z całą odpowiedzialnością. Fundacja Prometeusz postanowiła włączyć się do zabezpieczenia tegorocznego Biegu Niepodległości. Opracowaniem planu zabezpieczenia zajął się lek. spec. med. rat. Robert Sowiński. Priorytety to czas i dostępności opieki medycznej. Dobra łączność bezprzewodowa, wtedy praca staje się przyjemnością. Patrole mobilne, szybkie zwrotne, w standardzie ALS, potrafiące dojechać szybko do poszkodowanego. Motocykl ratunkowy, hulajnogi ratownicze doskonale sprawdziły się w czasie tego biegu. I budziły zaciekawienie, sympatię uczestników.

podsumowanie xxv biegu 1

Motocykl ratunkowy z rat. med. Wyposażony w standardzie A.L.S.

podsumowanie xxv biegu 2

Hulajnogi elektryczne 1000W, szybkość do 30km/godz, zasięg do 25 km.

Mające defibrylatory AED, tlenoterapię, farmakologię. Wreszcie najważniejsza rzecz ambulanse na trasie biegu, traktowane jako punkty medyczne. Punkt medyczny na mecie biegu, rozwinięty w strefy segregacji, namiot ze stanowiskami do tlenoterapii, farmakologii z lekarzem ratunkowym pracującym na SORze. Folie NRC dla uczestników, gorąca herbata z cukrem, uśmiech dziewczyn z fizjoterapii, które prowadziły statystykę i oferowały wsparcie psychiczne.

podsumowanie xxv biegu 3

Narada przed biegiem, rozdział zadań.

W obwodzie ambulans S z anestezjologiem, oraz dwoma wysokokwalifikowanymi rat. med.

podsumowanie xxv biegu 4

Szkoleń nigdy dość. Przedstawiciel Firmy Physio-control w trakcie szkolenia z obsługi defibrylatora L-P 15 z funkcją teletransmisji oraz obsługi Lukasa.

To dało możliwość zabezpieczenia transportu pacjenta w stanach nagłych.

Przewozówka P dopełniała całości.

Spokój, komfort pracy, szacunek dla zawodu, odpowiedzialność za zawodników. Radość, że nikomu nic się nie stało.

Czy tak będzie na innych wydarzeniach sportowych?, Fundacja wierzy, że stanie się to normą.

Parę słów lekarza ratunkowego.
Zabezpieczenie medyczne tegorocznego XXV Biegu Niepodległości.
Specyfiką biegów masowych jest nagromadzenie dużej liczby szybko przemieszczających się osób i stosunkowo wysokie ryzyko nagłego zgonu jednego z uczestników. W tym roku było to 12 tysięcy biegaczy skupionych na kilku kilometrach trasy. Powoduje to powstanie szeregu utrudnień w niesieniu pomocy potrzebującym. Na początku opracowywania planu trzeba postawić sobie główne cele do osiągnięcia, zastanowić się nad tym jakie problemy możemy napotkać w ich realizacji oraz jak je rozwiązać.

Priorytety.

1. Czas dotarcia pierwszego ratownika do pacjenta poniżej 5 minut.
  2. Czas dotarcia defibrylatora do pacjenta poniżej 10 minut.
  3. Szybka ewakuacja pilnych przypadków.

Spodziewane rodzaje przypadków:

• 97 % - zmęczenie
  • 2 % - urazy, ukąszenia, alergie, zachłyśnięcia itp.
  • 0,9 % - zaostrzenie istniejącej choroby
  • 0,1 % - NZK

Problemy:

• rozciągniecie strefy nadzoru na długości 10 km
  • tłok na dużej części kontrolowanego obszaru uniemożliwiający przemieszczanie się pojazdów
  • możliwy napływ w czasie kilkunastu minut dużej liczby osób wymagających oceny (ok.56 osób, w tym 50 żółtych, 6 czerwonych)
  • brak prostych kryteriów oceny stanu zdrowia biegacza tuż po wysiłku, spowodowany bardzo dużą rozpiętością parametrów życiowych typu tętno, oddech (amator - zawodowiec, chory - zmęczony)
  • możliwość łatwego przeoczenia (szczególnie w strefie mety) osoby wymagającej natychmiastowej pomocy
  • unikniecie powstania "zdarzenia masowego" w punkcie medycznym
  • mała ilość karetek transportowych

Rozwiązania na przyszłość:

• ratownicy KPP i ratownicy medyczni rozstawieni na przemian na trasie biegu co 500 metrów

podsumowanie xxv biegu 5

Patrol pieszy.

• min. 3 patrole mobilne wyposażone w AED, tlenoterapię, farmakologię (3 rat. med.)
  • karetka S i dwa zespoły T (lekarz, 3 rat. med., 3 kierowców)
  • strefa segregacji i oceny wstępnej w rejonie mety (2 ratowników med., 4 rat. KPP)
  • namiot medyczny 4 łóżkowy (sprzęt do resuscytacji, tlenoterapii, lekarz ratunkowy, 2 rat. med.)

podsumowanie xxv biegu 6

Rozdział zadań przez lekarza ratunkowego.

• stanowisko koordynatora medycznego
  • łączność między poszczególnymi ogniwami (10 krótkofalówek pracujących na odrębnej częstotliwości):
    • Koordynator
    • Namiot medyczny
    • Karetka S
    • AED
    • Ratownicy med. rozstawieni na trasie
    • Ochrona przeszkolona z p/pomocy
  • powiadomić o fakcie odbywania się biegu i ustalić zasady współpracy z najbliższym:
    • ośrodkiem kardiologii inwazyjnej
    • ośrodkiem udarowym