III Bieg im. P. Nurowskiego w dniu 25 czerwca 2017 w Konstancinie-Jeziornie

Bieg rozpoczął się dla ekipy Fundacji Prometeusz od godz. 8.00 załadunkiem sprzętu.

W tym roku zapewniono łączność bezprzewodową systemu Motorola, a więc elementy masztu o wysokości 10 metrów, na pokładzie znalazły się rowery ratunkowe w ilości 2 szt., torby medyczne, wyposażenie triage, leżaki , wózek inwalidzki, deska ortopedyczna, Zoll manualny do strefy triage itp.

Rozstawienie na miejscu sprzętu, próba łączności, objazd trasy przez zespoły ambulansu S i patrolu motocyklowego.

konstancin_1Siły i środki na miejscu

konstancin_2Strefa triage

Tradycyjnie zabezpieczenie rozpoczęło się od odprawy, zaznajomienia się z trasą oraz obowiązującymi kodami.

konstancin_3Kryptonimy, kody pacjentów, rozdzielenie zadań

Start nastąpił w wyznaczonej godzinie. Lista startowa - 958 osób, ukończyły bieg 842 osoby.

konstancin_4Ważny element zabezpieczenia - motor ratunkowy, najszybciej dojedzie, dobre wyposażenie, kompetentny rat. med.

Mając na względnie ubiegłoroczne doświadczenia, zabezpieczenie medyczne składało się z :

Ambulansu S ze stacji Pogotowia Meditrans Siedlce, podstacja Mińsk Maz. Wyposażony w pełni i zgodnie w wytycznymi Prezesa NFZ, dodatkowo tradycyjnie Lucas 3 oraz USG.

Ambulans P firmy Live-Med.

Motocykl ratunkowy Fundacji z rat. med. (AED, tlenoterapia, farmakologia, torba medyczna).

Dwa rowery ratunkowe z rat. KKPP (AED, torba medyczna).

konstancin_5Zamknięcie biegu ?patrole mobilne, w tle ambulans Live-Med

Strefa triage z rat. med. (AED, tlenoterapia, torba R-1).

Patrol ewakuacyjny w strefie mety z rat. KKPP (wózek inwalidzki, deska ortopedyczna).

Koordynator z systemem łączności bezprzewodowej.

konstancin_6

Temperatura ok. 25 st. C. generowała ok. 1,5% poszkodowanych, tj. 12 osób.

Wszyscy zgłosili się lub zostali dowiezieni do punktu triage. Na wózku ortopedycznym przetransportowano 9 osób, które zasłabły po minięciu linii mety. Jak zawsze ich stan na początku budzi niepokój otoczenia, rodziny, organizatora. Po ok. 5 min, wykonaniu badań, wywiadu, EKG, przekazano biegaczy pod opiekę rodziny z zaleceniami medycznymi (lepsze przygotowanie kondycyjne, nawadnianie się na trasie, nieprzecenianie swoich sił oraz tempo dostosowane do swoich możliwości i wykonanie badań lekarskich przed sezonem biegowym).

W biegach dzieci przeważały drobne skaleczenia, otarcia, sprawnie opatrywane przez ratownika medycznego w triage.

konstancin_7Start biegu dzieci na dystansie 350 metrów

konstancin_8Wystartowały?

Pogoda była łaskawa, ponadto organizator zwiększył ilość sił i środków po konsultacji z Fundacją (dodatkowy ambulans P) w stosunku do ubiegłego roku.

konstancin_9Krótka odprawa na koniec zabezpieczenia

Zakończono zabezpieczenie ok. 15.00. Do zobaczenia na następnych biegach.

Fotorelacja:

III Bieg Konstanciński im. Piotra Nurowskiego, 25.06.2017

Konsorcjum Firm:

Fundacja Prometeusz - szkolenia i ratownictwo

S.P.ZOZ R.M Meditrans, Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach.

Autor: rat. med. Jacek Szyzdek

O zabezpieczeniu biegów wg standardów Fundacji:

Zabezpieczenia medyczne