Zabezpieczenia medyczne

Realizujemy zabezpieczenia medyczne:

• Imprez masowych (imprez rekreacyjnych, koncertów)
  • Wydarzeń okolicznościowych (warsztaty naukowe, otwarcia wystaw)
  • Ośrodków sportowych (hal sportowych, lodowisk)
  • Imprez sportowych (półmaratonów, maratonów, biegów terenowych, zawodów)

Początkowo bardzo trudno było wytłumaczyć organizatorom, dlaczego mają przyjąć nasza koncepcję, która tak znacznie odbiega od minimalnych wymagań określonych przez rozporządzenie ministra w sprawie zabezpieczenia imprez masowych. Dopiero liczne zdarzenie śmiertelne spowodowały, że zaczęto uważniej nas słuchać.

Tym, co nas wyróżnia jest założenie, że każdej osobie w stanie nagłego zagrożenia życia ma być udzielona kwalifikowana pomoc medyczna w ciągu kilku minut, i to niezależnie od tego, gdzie się to wydarzy. Aby to osiągnąć ustanowiliśmy żelazne reguły, które obowiązują w czasie zabezpieczenia.

Priorytetem są doświadczeni lekarze i ratownicy medyczni - bez nich nie ma zabezpieczenia na odpowiednim poziomie, bo wiedzy i umiejętności nic nie zastąpi.

Po drugie - bez dobrej łączności i szybkiej wymiany informacji jesteśmy ślepi i głusi.

Po trzecie - bez odpowiedniej ilości specjalistycznego sprzętu nie jesteśmy w stanie udzielić pomocy. Apteczka pełna plastrów, bandaży i wody utlenionej nie uratuje życia.

Po czwarte - bez środków transportu odpowiedniego dla trasy biegu nie dotrzemy szybko tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Ambulans nie da rady poruszać się w tłumie. Aby spełnić powyższe założenia, wprowadziliśmy do zabezpieczenia biegów następujące standardy:

• lekarz specjalista medycyny ratunkowej, który pracuje w punkcie medycznym i czuwa nad całością zabezpieczenia.
  • ratownicy medyczni pracujący na co dzień w SOR, lotniczym pogotowiu lub ambulansie
  • środki łączności dla każdego patrolu medycznego i ścisła współpraca z innymi służbami
  • dyspozytor medyczny, który zbiera i analizuje informacje, ma aktualną wiedzę na temat lokalizacji poszczególnych sił i środków, oraz nimi zarządza
  • kilka patroli wyposażonych w sprzęt umożliwiający przeprowadzenie skutecznej resuscytacji (np. defibrylator, tlen, leki, zestaw do udrażniania dróg oddechowych)
  • oprócz karetek S i P sprzęt mobilny do przemieszczania się między biegaczami oraz w tłumie (w zależności od specyfiki np. motor, skuter, quad, hulajnoga elektryczna, rower)
  • lekarz specjalista medycyny ratunkowej poruszający się na motorze, wzywany przez ratownika ?na pomoc?
  • możliwość transmisji EKG do ośrodka Kardiologii Inwazyjnej
  • urządzenie do wykonywania uciskania klatki piersiowej w czasie transportu - możliwość przewiezienia pacjenta do szpitala w trakcie resuscytacji.
  • aktywne wyszukiwanie osób, które potencjalnie mogą potrzebować pomocy w miejscach o podwyższonym ryzyku wystąpienia zatrzymania krążenia ? np. w strefie mety lub podbiegu pod górę.
  • numer alarmowy do naszego dyspozytora umieszczony na numerze startowym i informacja o tym podawana tuż przed startem przez nagłośnienie
  • ścisła współpraca z najbliższymi SOR-ami, ośrodkami kardiologii inwazyjnej, ośrodkami udarowymi.

Tak przygotowane zabezpieczenie medyczne daje realne szanse na przeżycie osobie, u której dojdzie do zatrzymania krążenia na trasie biegu.

Robert Sowiński
Lekarz, chirurg,
specjalista medycyny ratunkowej.
Koordynator medyczny ?BMW Półmaraton Praski? 2014-2016
Koordynator medyczny ?Biegnij Warszawo? 2014-2016

pobierz ulotkę ZABEZPIECZENIA PDF

WYRÓŻNIENIA I NAGRODY

stauetka-mini   nagroda-ministra-zdrowia_1960-mini

Nagroda im. bł. Gerarda za wybitne osiągnięcia w ratownictwie medycznym dla Roberta Sowińskiego - lekarza spec. med. rat., wiceprezesa Fundacji Prometeusz.

mz_sowa-mini

NAPISALI O NAS