Poniedziałek to dla zespołu SOR zawsze wyjątkowy dzień. Liczba pacjentów kierowanych przez lekarzy POZ w połączeniu z typowymi, codziennymi" stanami nagłymi" istotnie zwiększa statystki rejestrowanych pacjentów w oddziale.
Wybija 7:00... w korytarzu czuć już zapach porannej kawy unoszący się w powietrzu. Ponownie pojawia się ruch na oddziale po tym jak o 5:45 zespół nocny przyjął zawał u 61 letniego Pana Kazia. W części monitorowanej zlecenia dla pacjentów "zamieszkałych" w SOR z braku miejsc w oddziale wewnętrznym, rutynowa kontrola sprzętu, leków, ustalanie priorytetów. Kilka uwag od nocnej zmiany i jeszcze zmiana pampersa u Pani pod oknem. Rozpoczyna się kolejny dyżur.
8:50 dwa łyki kawy z mlekiem łapane w locie, a już słychać w tle skrzeczące kółka noszy. Wjeżdża zespół podstawowy z 15 letnią dziewczyną kierowaną jako nieprzytomna do diagnostyki. Z relacji kierownika zespołu ? ??młodej dziewczyny nie mogła dobudzić matka?. Jak sie okazuje, dziewczyna wróciła do domu w nocy po spotkaniu u koleżanki. Wtedy wydawała się zupełnie zdrowa, ?rozmawiałam z nią i nie wyczułam alkoholu? - podaje zaniepokojona losem dziecka, zapłakana matka. Neguje także wywiad chorobowy.
W obrazie pacjentka nieprzytomna (GCS 7), z płytkim i nieregularnym oddechem ok. 30/ min, przy SpO2 97 ze spadkami do 80%, pomimo tlenoterapii na masce z przepływem 12l / min., HR 220/min. chwilami zwalniające do 180 - 120/min. i przy BP 130/80 mm Hg; widoczne prężenia. W badaniu glikemia z palca: 204 mg%, źrenice bardzo wąskie, leniwie reagujące na światło, temp 37 st. C. Pacjentce pobrano krew na badania w tym: oxymetrię, RKZ, biochemia i morfologia, badanie moczu po założeniu cewnika do pęcherza. W opisywanej tomografii bez cech urazów kostnych, krwawienia czy niedokrwienia. Zabezpieczono krew na szczegółowe badanie toksykologiczne.
Wobec cech niewydolności oddechowej i krążenia poproszono anestezjologa na konsultację, w wyniku, której pacjentkę zaintubowano. Kontynuowano tlenoterapię bierną na kominku, płynoterapię 0,9% Na Cl 500 ml i dalsze monitorowanie HR, BP, Spo2, temp, diurezy. Ustalono przyjęcie w oddziale intensywnej terapii szpitala o wyższej referencyjności gdzie została w niedługim czasie przetransportowana.
W szczegółowych badaniach toksykologicznych z krwi u 15 letniej dziewczyny, wykryto metadon, promazynę oraz TLPD. Wobec utrzymującej sie ciężkiej tachykardii, pacjentkę wprowadzono w śpiączkę farmakologiczną. Uzyskano poprawę stanu ogólnego w czwartej dobie od przyjęcia. Sprawę dostępu do leków wyjaśnia powiadomiona Policja.
Zdjęcie 1 - www.onet.pl