Przypadek kliniczny nr 25

Oddział  ? powód wezwania: ?Powieszona?.

Po przybyciu na miejsce, w łazience na podłodze zastano leżącą młodą kobietę (około 20-letnią), nieprzytomną (GCS = 3 pkt.), oddech agonalny (pojedyncze, głębokie westchnięcia), tętno na tętnicy szyjnej wyczuwalne, powłoki skórne sine, źrenice poszerzone, widoczna bruzda wisielcza, bez innych widocznych obrażeń zewnętrznych. Z relacji personelu oddziału chora około 4-5 minut resuscytowana z powodu zatrzymania krążenia (uciskanie klatki piersiowej i wentylacja workiem samorozprężalnym przez maskę twarzową + rurka ustno-gardłowa).

Powiesiła się przy pomocy węża prysznicowego w kabinie prysznicowej. Nie wiadomo jak długo wisiała przed znalezieniem. MILS. Chorą natychmiast zaintubowano (rurka 7.0) i podłączono do respiratora (CMV, FiO2 = 100%, f = 12/min.), podłączono monitor EKG (RZM około 90/min., bez zaburzeń rytmu serca), podłączono pulskosymetr (SpO2 = 98%), NIBP około 110/80. Powłoki skórne zaróżowione, prawidłowo ocieplone, tętno na obwodzie dobrze wyczuwalne, źrenice prawidłowe, symetryczne, powolnie reagujące na światło.  Zabezpieczono dostęp dożylny - żyła szyjna zewnętrzna lewa (kaniula biała = 17G), podłączono powolny wlew 500ml 0,9%NaCl. Z uwagi na mechanizm próby samobójczej, założono kołnierz ortopedyczny oraz unieruchomiono na desce ortopedycznej. Powiadomiono personel Szpitala Kolejowego. Transport w trybie pilnym bez powikłań. Monitorowano. Obserwowano pojedyncze prężenia (reakcja wyprostna kończyn górnych). Parametry: SpO2 = 98%, HR = 80/min., hemodynamicznie stabilna, nieprzytomna, pojedyncze próby własnego oddechu. Przekazano bezpośrednio do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala, celem dalszego leczenia. Pacjentka przekazana unieruchomiona,  sprzętem z karetki - do czasu wykluczenia urazu kręgosłupa szyjnego/urazu rdzenia kręgowego (deska ortopedyczna + pasy, kołnierz ortopedyczny oraz stabilizator głowy ? zostaną odebrane w terminie późniejszym).

Dalsze losy pacjentki: po 5-cio dniowym pobycie w szpitalu, bez ubytków neurologicznych powróciła do Szpitala Psychiatrycznego celem dalszego leczenia.

Rat.med. Maciek

Zespół transportu szpitalnego z jednym, b. dobrze wyszkolonym rat. med. poradzi sobie z trudnym przypadkiem(mając do dyspozycji pełen sprzęt).

Koordynator stacji.