Przypadek kliniczny nr 24

Małe miasteczko powiatowe gdzieś w Polsce C. Sobota. Zespół ratownictwa zostaje wezwany do kobiety 56 lat ? hasło ? nieprzytomna. Rodzina neguje możliwość zatrucia, urazu. Na miejscu w badaniu: GCS 7 (O2, M2, R3), CTK 190/110, oddech 25/min charczący z wyraźnymi furczeniami nad oskrzelami, tachykardia 100/min, EKG bez świeżych zmian, źrenice równe, leniwie reagują na światło, zbaczanie gałek ocznych w lewo. Glikemia ? odczyt niemożliwy ? HI. Stan pacjentki pogarszał się stopniowo od kilku dni. Lekarz rodzinny przez  telefon polecił nawadniać i w poniedziałek zgłosić  się do poradni. Zmierzona temperatura 37,1 stopni Celsjusza. Wywiad: od kilkunastu lat leczona środkami doustnymi z powodu cukrzycy. Przed  pięcioma i trzema laty zawały mięśnia sercowego. Trzy lata temu wykonana w trybie planowym przezskórna angioplastyka. Stan po amputacji paluchów obu stóp z powodu martwicy w przebiegu powikłań cukrzycy.

Zespół podjął decyzję o transporcie do Szpitala Powiatowego. W drodze zdążył podać 700 ml 0,9% ciepłego NaCl.

Następnego dnia, po całodobowym leczeniu i obserwacji w oddziale wzmożonego nadzoru kardiologicznego lekarz oddziału wewnętrznego wezwał zespół transportowy do przewiezienia pacjentki do szpitala regionalnego celem wykonania tomografii. Lekarz zaniepokojony był brakiem poprawy po zastosowanym leczeniu. Na skierowaniu ? podejrzenie udaru mózgu.

W badaniu w oddziale przed transportem: GCS 8, oddech 20/min, nad polami płucnymi furczenia,  CTK160/100, temperatura 37,3 stopnia Celsjusza, Babiński niemożliwy do oceny (brak paluchów), odruchy ścięgniste zniesione. Z badań laboratoryjnych jakie wykonano w oddziale: Glikemia ? 180 (przy przyjęciu 800), kreatynina 1,2 ; wyrównanie kwasicy (7,12 przy przyjęciu) do 7,35 ; CRP 25(norma  do 5 ? podwyższona wskazuje na proces zapalny), Sód 155 (w ciągu doby podano 6 litrów Na Cl, na transport odstawiono, podano glukozę 5% z insuliną), wykonano także prokalcytoninę (!) - a nie wykonano prostego i podstawowego badania - zdjęcia RTG klatki piersiowej -  brak technika RTG na dyżurze. Prokalcytonina wskazuje na uogólniony stan zapalny.

Trwający godzinę transport do szpitala regionalnego bez powikłań. Ze względu na niską SpO2 podano tlen na maskę uzyskując 97%. W TC bez świeżych ognisk krwotocznych, bez zmian niedokrwiennych, obrzęk mózgu nieobecny. Drobne, symetryczne zwapnienia u podstawy, poszerzenie bruzd i inne, nieistotne i nie mające związku ze stanem neurologicznym pacjentki zmiany. Udar wykluczono. W trakcie konsultacji neurologicznej, po stymulacji, pacjentka otworzyła oczy i wypowiedziała 2-3 słowa. Odruchy ścięgniste nieobecne ? wg neurologa w przebiegu cukrzycy to możliwe, siła mięśniowa ? symetryczna. W badaniu neurologicznym brak innych uchwytnych zmian. Przekazano ponownie do szpitala powiatowego. Tamże RTG klatki piersiowej w poniedziałek ? zapalenie płuc, posiewy plwociny, celowana antybiotykoterapia, ustawienie leczenia cukrzycy insuliną. Uzyskano poprawę stanu i wypis do domu.

Comments are closed.