Przypadek kliniczny nr 17

Przypadki kliniczne 14-17 na kolejne cztery tygodnie stanowią całość

Udar mózgu/krwotok śródmózgowy

Opis przebiegu zdarzenia ? wezwanie do podejrzenia udaru

Zespół Ratownictwa Medycznego został wezwany do młodej kobiety z nagłymi zaburzeniami świadomości. Po dotarciu na miejsce ratownicy zastali nieprzytomną kobietę leżącą na podłodze. Oddechowo wydolna SpO2 98%, RR 160/85 mmHg, HR 100/min. Poszkodowana została przetransportowana do najbliższego SOR szpitala posiadającego Oddział Neurologii ze wstępnym rozpoznaniem ? udar mózgu. Podczas transportu podawano tlen oraz płyny uzyskując nieznaczną poprawę świadomości bez kontaktu logicznego.

SOR:

Chora lat 55, przewieziona do SOR przez zespół z ratownikiem z powodu zaburzeń świadomości, znaleziona w domu przez rodzinę. Podczas przyjęcia do SOR chora nieprzytomna, wyraźne oszczędzanie jednoimiennych kończyn. Parametry krążeniowe bez istotnych zaburzeń. Liczba oddechów ok. 18/min., HR 100/ min, RR 160/90, saturacja 95%, temp. 36,6 st. C, GCS 10.

Badanie fizykalne:

Osłuchowo nad polami płucnymi szmer oddechowy pęcherzykowy prawidłowy. Źrenice asymetryczne. Objaw Babińskiego zaznaczony. Odruchy głębokie żywe, asymetryczne. Siła mięśni trudna do oceny ? brak współpracy.

Diagnoza wstępna:

Udar mózgu.

Zlecenia:

Diagnostyka: TK OUN, Morf., Glu, Alat, Aspt, koagulogram, Na, K, BIL, Crea, Urea,
Leczenie: 500 ml PWE, tlenoterapia

Wyniki:

Badania laboratoryjne w granicach normy.

W obrazie TK OUN ? cechy krwawienia do struktur mózgu/krwotok śródmózgowy.

Postępowanie:

Obserwacja/monitorowanie w SOR WIM.

Dalsze losy pacjenta:

Hospitalizacja w Klinice Neurochirurgii.

Rozpoznanie:

Krwawienie do struktur mózgu

Wniosek:

Mimo, wydawałoby się, dość jednoznacznego wywiadu oraz charakterystycznych objawów rozpoznanie wstępne okazało się nieprawidłowe. Należy pamiętać, że udary niedokrwienne stanowią około 80% wszystkich udarów, jednak pozostałe 20% to udary krwotoczne, które zdarzają się najczęściej u osób stosunkowo młodszych, obciążonych rodzinnie lub z istotnymi czynnikami ryzyka.