Przypadek kliniczny nr 15

Przypadki kliniczne 14-17 na kolejne cztery tygodnie stanowią całość

Udar mózgu/zapalenie płuc

Opis przebiegu zdarzenia ? wezwanie do podejrzenia udaru

Zespół Ratownictwa Medycznego został wezwany do kobiety, w której rodzina stwierdzuła nagłe pogorszenie kontaktu słowno-logicznego. Kobieta jest leczona z powodu zespołu otępiennego. Po dotarciu na miejsce ratownicy zastali nieprzytomną kobietę leżącą w łóżku. Oddechowo wydolna SpO2 94%, RR 130/85 mmHg, HR 90/min. Poszkodowana została przetransportowana do najbliższego SOR szpitala posiadającego Oddział Neurologii ze wstępnym rozpoznaniem ? udar mózgu. Podczas transportu podawano tlen oraz płyny nie uzyskując poprawy.

SOR:

Chora lat 80, przewieziona do SOR przez zespół z ratownikiem z powodu zaburzeń świadomości oraz pogorszenia kontaktu z otoczeniem. Podczas przyjęcia do SOR chora nieprzytomna GCS 9. Liczba oddechów ok. 20/min., HR 90/ min, RR 120/70, saturacja 95%, temp. 38,6 st. C.

Badanie fizykalne:

Osłuchowo nad polami płucnymi liczne trzeszczenia nad płucami obustronnie. Źrenice nieznacznie asymetryczne z zachowaną reakcją na światło. Odruchy głębokie słabo wyrażone. Siła mięśni trudna do oceny ? brak współpracy. Podczas wywoływania reakcji na ból oceniono, że chora oszczędza jednoimienne kończyny.

Diagnoza wstępna:

Udar mózgu.

Zlecenia:

Diagnostyka: TK OUN, Morf., Glu, Alat, Aspt, koagulogram, Na, K, BIL, Crea, Urea, Rtg klatki piersiowej PA + L
Leczenie: 500 ml PWE, tlenoterapia

Wyniki:

Badania laboratoryjne w granicach normy, nieznaczne przesunięcia w zakresie wskaźników nerkowych bez istotnego znaczenia klinicznego. Leukocytoza 11 tys.

W obrazie TK OUN ? liczne zaniki w obrębie kory mózgu, liczne drobne ogniska niedokrwienia, prawdopodobnie pochodzenia naczyniowego ? stare.

W badaniu RTG klp obustronne zapalenie płuc.

Postępowanie:

Obserwacja/monitorowanie w SOR WIM.

Dalsze losy pacjenta:

Hospitalizacja w Klinice Pneumonologii.

Rozpoznanie ostateczne:

Zapalenie płuc, zaburzenia wodne.

Wniosek:

Mimo, wydawałoby się, dość jednoznacznego wywiadu oraz charakterystycznych objawów rozpoznanie wstępne okazało się nieprawidłowe. Należy pamiętać, że u osób w wieku podeszłym, szczególnie z licznymi obciążeniami internistycznymi oraz po przebytych incydentach neurologicznych, choroby zapalne układu oddechowego oraz dróg moczowych należą do najczęstszych przyczyn zaburzeń wodnych i elektrolitowych, co prowadzi do powstawania niecharakterystycznego obrazu o cechach zespołu neurologicznego. Zawsze należy różnicować udar mózgu z innymi, odwracalnymi przyczynami zaburzeń świadomości.