Telefon na numer 999/112) ?
"Dzień dobry, nazywam się Ania Kowalska, znajdujemy się na ulicy Kawęczyńskiej 44 w Warszawie, zdarzył się wypadek! Pan w wieku ok. 40 lat osuną się na ziemię i nie oddycha [...]"
Z jednym z takich pięciu scenariuszy medycznych zmierzyli się uczniowie Szkół Podstawowych, podczas V Konkursu Praskiego w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.Zadanie 1-Resuscytacja, uciski klatki piersiowej, skuteczne wykonywanie oddechów ratowniczych, ocena oddechu poszkodowanego metodą "patrzę, słucham, czuję" oraz współpraca w grupie - to tylko niektóre z ważnych elementów na, które musieli zwracać uwagę, uczestnicy zawodów!
Między drużynami, składającymi się z trzy-osobowych zespołów, widać było duże równice. Podstawowym błędem, który popełniały wszystkie drużyny to pominięcie wezwania osoby dorosłej do zaistniałej sytuacji, wszystkie zespoły doskonale znały algorytm "RKO" (30 uciśnięć i 2 wdechy ratownicze) i skutecznie go wykonywały, pamiętając o zmianach pomiędzy ratownikami. Również sprawna ocena stanu przytomności oraz oddechu poszkodowanego, okazały się nie być dla zawodników większym problemem.
Widać było, że uczniowie pilnie przygotowywali się do minionego Konkursu Praskiego, z zapałem realizowali konkursowe zadania starając się, jak najlepiej wykonać powierzone zadanie!
Bardzo ważną rzeczą, jest bezpieczeństwo ratownika, czyli nasze własne! Właśnie o tym wiele osób zapominało, poprzez brak nałożenia rękawiczek ratowniczych lub wykonywanie oddechów ratowniczych bez użycia jednorazowej maseczki do "RKO". Pamiętajmy, że na nauki pierwszej nigdy nie jest za wiele! "Powtarzanie to matka nauki" - uczmy się, rozwijajmy, powtarzajmy algorytmy postępowania ratowniczego i pamiętajmy, że kiedyś życie drugiego człowieka może zależeć właśnie od nas.
Do zobaczenia za rok!
Sędziowie na stacji RESUSCYTACJA
Jacek Szyzdek - sędzia główny
Paweł Basiak - ratownik medyczny
Damian Kowalczyk - ratownik KKPP, Międzynarodowy Instruktor Ratownictwa Przedmedycznego - Licencja EFR
Michał Ratyński - ratownik KKPP