Lidzbark Warmiński, 30.04.2017
Zabezpieczenie medyczne biegu ?I Bieg im. Mikołaja Kopernika - Lidzbark Warmiński 30.04.2017 w godz. 11.00-13.00?.
Wyjazd z Warszawy na rubieże Rzeczpospolitej nastąpił o godz. 5.00.
Dystans biegu 10 km, ilość uczestników ok. 450.
Temperatura około godz. 11.00 była na poziomie 9 st. C.
Na miejscu zbudowano punkt triage składający się z 8 leżaków, torby R-1, tlenoterapii biernej/czynnej, AED-1. Dyżur pełniła rat. med. pracująca w SOR.
Budowa strefy triage, systemu łączności - maszt 10 metrów, system analogowy Motorola z przekaźnikiem, tel. alarmowy dla służb i uczestników 887102112. Do ewakuacji wykorzystano deskę ortopedyczną, wózek inwalidzki.
Uroczy rynek, gdzie zaczynał i kończył się bieg, ładna trasa i klimat lokalnego biegu, gdzie wszyscy się znają i dopingują wzajemnie. Dwa punkty nawadniania były wystarczające dla uczestników.
Rower-1 na trasie biegu wyposażony w torbę medyczną, AED-2. Dyżur pełni rat. med. Maciek z miejscowego Pogotowia Bartoszyce.
Pogoda dopisała, było około 7-8 st. C. Widać było że dla niektórych była to pierwsza przygoda z bieganiem. Dlatego rolą patroli mobilnych było zwracanie uwagi na osoby z dysfunkcjami ruchu, z nadwagą i otyłością (tych było naprawdę mało), sugerowanie im stosowania zasady naprzemiennego biegu i marszu.
Hulajnoga-1 na trasie biegu wyposażona w AED-3, tlenoterapię bierną, torbę medyczną. Dyżur pełnił ratownik KKPP Krzysztof.
Mając to na uwadze, należy bardzo starannie kierować zabezpieczeniem medycznym - licząc się z tym ,że wsparcie ambulansu systemowego nie zawsze będzie możliwe (jeden ambulans systemowy na miejscu biegu w Lidzbarku).
Wsparciem dla zabezpieczenia był ambulans systemu P, Stacja Pogotowia Bartoszyce z kompetentną załogą (dwóch rat. med.).
Uczestnicy zadowoleni z ukończenia biegu. Na mecie czekały na nich medale, posiłek firmy Kamis, woda Żywiec dla spragnionych i ciekawe występy na scenie. Fajna inicjatywa służąca propagowaniu biegania.
Po biegu wszystko smakuje lepiej?
Szacunek dla wszystkich biegaczy, także dla tych, którzy zmagają się z kalectwem, a jednak podejmują wyzwanie zmierzenia się z dystansem 10 km.
Ostatni uczestnik pokonuje 10 km w asyście hulaja-1.
Bilans: 4 poszkodowanych ?zielonych?, tj. 1% uczestników.
Przed nami następne biegi?.