Zabezpieczenie medyczne 9 Nocnego Półmaratonu Praskiego 7.09.2024

Zabezpieczenie medyczne 9 Nocnego Półmaratonu Praskiego 7.09.2024

Po raz kolejny Fundacja Prometeusz zabezpieczała medycznie https://www.polmaratonpraski.pl/

Na dystansach 21 km oraz 5 km zapisało się blisko 12 000 biegaczy.

Pogoda wieczorem nie była łaskawa dla biegaczy, było gorąco i zero porywów wiatru. Miało to wpływ na ilość poszkodowanych.

W skład zabezpieczenia wchodziło Centrum Operacyjne z dwoma dyspozytorami pracującymi na co dzień w CPR Warszawa. Podgląd na siły i środki zapewniał system monitorowania położenia pojazdów GPS.

Na monitorze w czasie rzeczywistym było widać ruch pojazdów zabezpieczenia.

System do wysyłania wezwań pozwala na wprowadzenie sił i środków do programu i wysyłanie ich na podstawie wiadomości sms. Łączność bezprzewodowa - radiostacje motorola.

W strefie mety: Meta, sekcja triage, szpital polowy.

Strefa Mety: kierownik strefy mety - ratowniczka medyczna. Dysponuje ona według swego doświadczenia sekcją składającą się z dziewięciu osób. Trzech ratowników medycznych, trzech ratowników KPP, trzech rat. kpp pełniących funkcję wózkowych (wózki inwalidzkie). Do dyspozycji mają składane nosze do transportu poszkodowanych. Rolą strefy Mety jest sprawne „grabkowanie” poszkodowanych biegaczy, wyłapywanie tych, którzy mają zaburzenie równowagi, splątanych, siedzących i kucających na mecie. Większość z nich po przeprowadzeniu przez kilkanaście metrów pójdzie dalej sama, nie potrzebując pomocy. Niektórzy wymagają uwagi i są kierowani do sekcji triage przez ratowników. Sekcja Triage zostanie opisana przy następnym biegu.

Kierownik strefy Mety ma mieć baczenie na wszystko, ich praca podlega ocenie. Jeśli nie ma wezwań do strefy medali i nawadniania, to znaczy, że dobrze wykonują swoją robotę. W skład strefy mety wchodzi też wysunięty patrol pieszy 500 metrów przed metą. Wyposażenie medyczne st. M.: torba medyczna z możliwością prowadzenia BLS z wykorzystaniem przyrządowej wentylacji (worek ambu) oraz AED.

Ze względu na panujący hałas wezwania wysyłane były także w formie sms. Łączność zapewniały radiostacje z systemem dousznym.

Na trasie biegu: dwa skutery ratunkowe, trzy rowery, ambulans S, dwa ambulanse P, ambulans T, jeden patrol pieszy wysunięty przed metę. Zasadą było, aby ambulanse zabezpieczenia bezpośrednio transportowały pacjentów do szpitala, natomiast zez szpitala polowego decyzją dyspozytora ZRM lub ambulanse zabezpieczenia.

Najwięcej zdarzeń statystycznie występuje ok. dwa km przed metą oraz w strefie mety.

Dlatego zespoły były relokowane na trasie biegu w pozycje 1,2,3.

Niezmiernie ważną rzeczą jest zaplanowanie jak najszybszego dostępu do AED, wszystkie patrole mobilne: rowery i skutery posiadają na pokładzie AED, oraz torbę medyczną.

Ilość pacjentów nie przerosła sił i środków zabezpieczenia medycznego Fundacji Prometeusz.

Link do zdjęć: https://fundacjaprometeusz.pl/foto-galeria-2024/polmaraton-praski-7-09-2024/

 

Comments are closed.