Wieści z gór cz.2

3. KIBOL - Czaniec - Stadion LKS

Wezwanie do urazu nogi ochroniarza

Na stadionie - strażak taki mały chłopaczek do pomocy. Błahe na pozór, i faktycznie w szatni siedzący, cierpiący ze złamanym podudziem ochroniarz (oceniane: SAMPLE i założenie szyny na nogę !!!), za chwile wpada strażak do szatni że tam był wybuch petardy i ktoś potrzebuje pomocy. Na górze, na trybunach leży człowiek, kawał chłopa odwrócony twarzą do ściany, trzymający się mocno oparcia, nie dał mi się zbadać. Po chwili przybiega inny człowiek i krzyczy że moja żona omdlała, zaznaczyć trzeba że to wszystko dzieje się na trybunach pełnych kibiców krzyczących i walących w bębny :). Pierwszy mężczyzna poparzenia od petardy, trzeba było określić jeszcze w procentach stopień i wielkość poparzeń. Kobieta A B(28/min)C(130/min) skala AVPU >>U, nawrót włośniczkowy 4s. bez urazów w badaniu i wywiadzie. Leży na samej górze trybun, ciężarna. glikemia 40 mg/dl ,odzyskała przytomność po podaniu glukozy. U niej SAMPLE nie było już oceniane, objawy wszystkie wróciły do normy, bez bólu. Strażak do pomocy, ochrona ponoć też tam była. Dziewczynę w 34 tygodniu ciąży zabrałem bliżej do Danuty, ułożyłem na lewym boku celem zniesienia zespołu żyły dolnej głównej - w założeniu Pani Doktor która to układała trzeba było to zrobić na desce ortopedycznej bo ponoć spadła z trybun :.) Ale u nas grawitacja działa odwrotnie i leżała na samej górze... bez przesady. Danuta która działała przy poparzonym dzięki czemu mieliśmy kontakt, wkrótce przybył zaraz Robert i opanowaliśmy zadanie.

Tutaj wynikły duże nieścisłości pomiędzy założeniami, a systemem oceniania, u jednych chodził poparzony i krzyczał, u innych skarżył się, że ma coś wbite w oko. Ale tego nie widać i trzeba było zrobić opatrunek na oboje oczu .

Nie będę cytować, co się działo na omawianiu tego zadania "co dobre" to Pani Doktor szefowa zadania - opuściła w miarę szybko salę.

No, ale nam się udało zasłużyć na pochwałę  od sędziów będących na miejscu i dostaliśmy 46 pkt.