?Właściwy kierunek?

Podczas BMW Półmaratonu Praskiego w dniu 28.08.2016 po raz pierwszy używaliśmy analizatora parametrów krytycznych GEM3000. Zastosowanie analizatora spowodowane było poprzednimi doświadczeniami z biegów na 10 i 21km. Mieliśmy sporą ilość zasłabnięć biegaczy, nawet z utratą przytomności, zaburzeniami rytmu serca, udarami oraz obrzękiem płuc i zatorowością płucną.

W tym roku każdy pacjent, który trafił do punktu medycznego (w moim mniemaniu to raczej szpital polowy z bardzo dobrym wyposażeniem) miał pobraną krew.

Czy zastosowanie analizatora na biegach długodystansowych ma sens? Uważam, że TAK. Po pierwsze każdy pacjent miał cechy odwodnienia bez zaburzeń elektrolitowych. W związku z tym przetaczano tylko sól fizjologiczną, a nie PWE (obniżając koszty). Po drugie udało się zmniejszyć ilość pacjentów wysyłanych do szpitali. Mając prawidłowy wynik parametrów krytycznych można było dać biegaczom więcej czasu na regenerację i w efekcie pacjenci wracali do domu w dobrej formie z odpowiednimi zaleceniami. Myślę też, że szpitale mniej narzekały na ilość pacjentów. Poza tym wiem, że załączony wynik z analizatora nie tylko zaskakiwał lekarzy dyżurnych, ale przyczyniał się także do innego spojrzenia na naszych pacjentów-biegaczy.

Dwóch pacjentów miało nieprawidłowe wyniki parametrów krytycznych. Zostali skierowani do szpitala, ponieważ były podstawy do hospitalizacji. Jednak nie wyrazili na to zgody.

Uważam, że posiadanie takiego sprzętu przyczynia się bezpośrednio do prawidłowego leczenia wstępnego oraz dobrego postępowania. Ktoś mógłby powiedzieć, że to fanaberie. Myślę jednak, że nie. Każde postępowanie, które ma wpływ na bezpieczeństwo oraz zapewnia najlepszą opiekę biegaczom (chodzi nie tylko o zdrowie, ale nieraz i życie), powinno być zastosowane.

Dziękuję serdecznie przedstawicielom firmy Werfen za udostępnienie Analizatora GEM Premier 3000 na potrzeby Fundacji. Jest bezproblemowy w obsłudze i bardzo szybko uzyskuje się wyniki.

Lek. Małgorzata Riemer

wlasciwy kierunek 1

wlasciwy kierunek 2
Analizatory z rodziny GEM Premier Instrumentation Laboratory

Analizatory GEM Premier to przenośne, kompaktowe analizatory parametrów krytycznych, których obsługa polega na wymianie tylko jednej kasety. Wyposażone w opatentowany przez producenta System Zarządzania Jakością (IQM), wykonują pełną analizę kompletu parametrów krytycznych w ciągu około minuty od podania próbki krwi. Inteligentny System Zarządzania Jakością, w sposób całkowicie automatyczny bez udziału i wiedzy Użytkownika kontroluje każde wykonane badanie, co skutkuje najwyższą jakością otrzymanych wyników. Aparaty nie wymagają żadnych czynności konserwacyjnych ani obsługowych poza wymianą jednej kasety, w której znajdują się wszystkie elementy zużywalne: odczynniki, elektrody, pojemnik na ścieki, płyny myjące, kontrolne, kalibracyjne, sonda aspiracyjna. Dzięki zastosowaniu tej unikalnej technologii obsługa urządzenia nie angażuje czasu personelu medycznego i nie naraża Użytkownika na kontakt z materiałem zakaźnym.  Analizatory z rodziny GEM Premier mogą oznaczać: pH, pCO2, pO2, Hct, Na+, K+, Ca++, Cl-, glukozę, mleczany, ko-oxymetrię oraz bilirubinę całkowitą. Istnieje możliwość doboru wielkości kasety oraz menu oznaczeń. Analizatory z rodziny GEM Premier spełniają najnowocześniejsze standardy i posiadają certyfikaty FDA, ISO13485 oraz CE. Zostały skonstruowane w celu wykonywania badań w miejscu opieki nad pacjentem i są obecnie liderem w tej dziedzinie w Polsce i na świecie.

Analizator GEM Premier 3500 został wybrany oficjalnym analizatorem parametrów krytycznych Igrzysk Olimpijskich Rio 2016.

Spośród wszystkich urządzeń do oznaczania parametrów krytycznych to właśnie GEM Premier został uznany za najwłaściwszy pod każdym względem aparat, który ma sprawować opiekę nad sportowcami.

Informacje Producenta.

Comments are closed.