Triage – nie tylko podczas wojny

Czy to już katastrofa?

triage 1

Triage (fr. triage ? segregowanie, sortowanie) pochodzi z czasów wojen Napolenońskich. System triage powstał z myślą o efektywniejszym leczeniu chorych, rannych. Celem było udzielenie pomocy jak najefektywniejszej i największej liczbie chorych. Podkreślam fakt użycia słowa "jak największej liczbie chorych" a nie wszystkim poszkodowanym. Z medycyny wojennej przeniośł się do medycyny ratunkowej. Na początku był stosowany w zdarzeniach o typie katastrofy i katastrofy masowej.

Zdarzenia mnogie i masowe

katastrofa - bardzo wielu poszkodowanych a zapotrzebowanie na natychmiastowe działania medyczne wymusza stosowanie nadzwyczajnych procedur mających na celu zminimalizowanie liczby ofiar śmiertelnych a nie ratowanie wszystkich.

katastrofa masowa ? dysproporcja między potrzebami a możliwościami jest tak duża, że zawodzą wszelkie opracowane standardy postępowania

Definicję "katastrofy": według mnie w ujęciu całego naszego kraju, można ująć porównując dwa aspekty: finansowanie służby zdrowia oraz liczbę zachorowań pacjentów.

triage 2

Uważam iż w Polsce mamy do czynienia z katastrofą - liczba środków finansowych nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb medycznych obywateli polskich.
Za przyczynę tej sytuacji odpowiedzialne są następujące czynniki:

1. Oganizacja służby zdrowia
  2. Personel medyczny
  3. Osoby zarządzające służbą zdrowia
  4. Pacjenci

Oczywiście można tutaj postawić diagnostykę rożnicową, czy w Polsce występuje katastrofa czy katastrofa masowa.

Reasumując trzeba powiedzieć szczerze:
Służba zdrowia w Polsce nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb obywateli.

W ciągu ostatnich lat w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych stwierdzono:

1. Stały przyrost przyjmowanych pacjentów (Ostrołęka do 12%).
  2. Stały przyrost biurokracji medycznej (procedury, kasy fiskalne).
  3. Stały przyrost "ataków prawniczych" (procesy, oskarżenia).
  4. Stałą pozycję w przekazach medialnych: błędy w służbie zdrowia.
Przyrost pacjentów w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w roku 2013 porównaniu do roku 2012.
Miesiąc Przyrost 2013/2012
Grudzień -6,00% (spadek o 6%)
Listopad 7,00%
Paździenik 7,00%
Wrzesień 3,00%
Sierpień 12,00%
Lipiec Poniżej 1%
Czerwiec 9,00%
Maj 3,00%
Kwiecień Poniżej 1%
Marzec 2,00%
Luty 2,00%
Styczeń 2,00%

Dlatego też z wielką nadzieją przyjałem do wiadomości fakt o wdrożeniu systemu Triage do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych na Mazowszu.
Na każdym SORze jest wydzielone miejsce do segregacji:

SZPITALNY ODDZIAŁ RATUNKOWY ? organizacja i zadania

Na podstawie dostępnego piśmiennictwa odnajdujemy system Triage zastosowany w Oddziałach Ratunkowych: MTS - Manchester Triage System.
zastosowany z powodzeniem w Szpitalu MSW w Olsztynie i opisany:

Triage szpitalny w systemie Manchester.

W 2009 powstała publikacja MTS z Szpitala Wolskiego w Warszawie:

Biuletyn Szpitala Wolskiego nr 23

W systemie Triage, proponowanym przez konsultanta wojewódzkiego, na mazowszu bedą obowiązywały następujące grupy pacjentów:

Kod i kolor Opis Czas działania*
1 ? czerwony bezpośrednie zagrożenie życia natychmiast
2 - pomarańczowy wysokie ryzyko bezpośredniego zagrożenia życia, pacjent niestabilny hemodynamicznie i/lub chory z silnym bólem do 10 minut
3 - żółty stan pacjenta wymagający rozszerzonej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz stosowania złożonej farmakoterapii u chorego stabilnego hemodynamicznie do 60 minut
4 ? zielony stan pacjenta wymagający podstawowej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz stosowania monoterapii u chorego stabilnego hemodynamicznie do 240 minut
5 - niebieski pacjent nie wymagający leczenia w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego do 360 minut

* - maksymalny czas, w którym powinien nastąpić kontakt z lekarzem diagnozującym

Kryteria oceny obejmują między innymi:
Pediatric Trauma Score i Abbreviated Injury Score (AIS)

Szczegółowe kryteria oceny uważam, iż powinny być utajnione przed pacjentami. Polski pacjent zrobi wszystko, aby ominąć kolejki.

Nie chcesz czekać w kolejce do lekarza? "Złap się za klatkę i powiedz, że cię w piersi kłuje"

Z grypą do szpitala - czyli jak unikamy kolejek u lekarza

Na podstawie dokumentów przesłanych do segregacji widzę pewną niezgodność dotyczącą osoby wykonującej Triage. W dokumentacji jest to ratownik lub pielęgniarka. W dokumentach NFZ przy przejmowaniu "każdej !!!" karetki musi być lekarz, co według mnie jest "głupotą". Odchodzenie od ciężkich pacjentów przebywających na SOR do urazów stawu skokowego przywiezionego przez karetkę nie wymaga "pieczątki" lekarza.

Skrócenie kolejek do Lekarzy specjalistów i SORów na pewno skróciłoby wykonywanie szybszej i wiekszej diagnostyki laboratoryjnej oraz radiologicznej w POZ. Wykonywanie badań biochemicznych, procedur radiologicznych i ultrasonograficznych w ciągu 4-7dni jest powodem tłumów w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.