Relacja z zabezpieczenia medycznego Biegu Jacka w dniu 27 sierpnia 2017

Półmaraton charakteryzuje się dużą intensywnością wysiłku. Nie da się go przebiec bez solidnej dawki treningu. Powinien on trwać min. 6-7 miesięcy. Wtedy mamy radość z biegania.

Zabezpieczenie zaczęło się dzień wcześniej od zapakowania sprzętu i podróży do Siedlec.

Odprawa medyczna z Dyrektorem medycznym, zasady postępowania na półmaratonie

Wykład na temat postępowania z pacjentem-biegaczem, objawy, odchylenia w parametrach, leczenie. Wykład prowadzi - Monika, lekarz anestezjolog

Plan zabezpieczenia przewidywał wykorzystanie 3 rowerów z rat. KKPP,

Rowery na trasie biegu

motoru ratunkowego Fundacji,

Motor 2 Fundacji z Jarkiem, rat. med.

Motor z rat. med. Pawłem

hulajnogi elektrycznej zastąpionej przez skuter z rat. med.

Ambulanse naszego konsorcjanta ?Meditrans Siedlce? S i P wyposażone w Lucasy (urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej),

Zespół S w czasie pracy

oraz zespół T - Transportowy służyły do ewakuacji pacjentów.

Zespół T-transportowy z rat. med.

Strefa mety z rat. med. oraz Triage zabezpieczały koniec półmaratonu.

Strefa Triage z szefem punktu - Markiem, rat. med.

Gotowość punktu do pracy

Ilość poszkodowanych to około 2%.

Do szpitala trafiły dwie osoby.

Centrum Operacyjne usytuowane w CPR Siedlce

Ciekawym doświadczeniem było usytuowanie Centrum Operacyjnego w siedzibie CPR-u w Siedlcach.

Wspólna praca unaoczniła sens połączenia działań w zabezpieczeniu biegu. Ok. 6 km w odległości 200 metrów od trasy biegu wpłynęło wezwanie od zabezpieczających trasę strażaków o zderzeniu?/potrąceniu?, w którym poszkodowanym było 4-letnie dziecko. Centrum zadysponowało motor oraz ambulans P do tego zdarzenia. Po ok. 2 min pojawiła się pomoc dla poszkodowanych.

Ambulansowi P systemu, który przybył po ok. 7 min przekazano poszkodowanych.

Jak pokazało życie, warto łączyć CPR i Centrum Operacyjne w jednym miejscu. Ułatwia to pracę przy nagłych zdarzeniach.

W pięknej i słonecznej pogodzie z niewielką burzą odbył się także bieg na 5 km oraz biegi dzieci.

Całość zabezpieczenia zakończyła się ok. 13.30.

Rat. med. Jacek Szyzdek

FOTORELACJA: