Omikron a testy antygenowe

Rysunek 1. FDA: Szybkie testy antygenowe mniej wrażliwe na wariant Omikron.

Testy antygenowe prawdopodobnie nie wykryją zakażenia koronawirusem w wariancie Omikron tak dobrze, jak to było w przypadku innych wariantów – twierdzi amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). FDA poinformowała, że „wstępne dane sugerują, że testy antygenowe mogą wprawdzie wykrywać wariant Omikron, ale mogą mieć niższą czułość”. Czułość jest miarą tego, jak prawdopodobne jest, że test wykaże pozytywny wynik w przypadku istniejącej infekcji.

Jeśli ktoś ma objawy zakażenia koronawirusem lub miał kontakt z chorą osobą, ale wynik szybkiego testu jest negatywny, zaleca się wykonanie testu PCR.

Różnica między testami PCR a testami antygenowymi polega na tym, że te ostatnie reagują na fragmenty białek (proteiny) z otoczki wirusa. W wariancie Omikron są one jednak zmutowane w wielu miejscach. Z kolei dokładniejsze testy PCR wykrywają materiał genetyczny wirusa.

Objawy wariantu Omikron:

  • Drapanie w gardle
  • Ból dolnej części pleców
  • Katar/przekrwienie
  • Ból głowy
  • Zmęczenie
  • Kichanie
  • Nocne poty
  • Bóle ciała

Bóle mięśniowe i ekstremalne zmęczenie. To objawy, które zgłaszają pacjenci zakażeni Omikronem. Lekarze zwracają też uwagę na to, że w przeciwieństwie do innych wariantów koronawirusa u chorych rzadziej pojawia się utrata węchu i smaku czy problemy żołądkowe.

W przypadku Omikronu wydaje się, że objawy wskazują na przejście w górne drogi oddechowe: zatoki, gardło. Choroba odeszła klinicznie od objawów neurologicznych i objawów z dolnych dróg oddechowych, a objawy dominujące dotyczą górnych dróg oddechowych z często towarzyszącym bólem mięśniowym - mówi prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Omikron w Polsce

Wariant Omikron odpowiada już za większość zakażeń w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. Na chwilę obecną trudno powiedzieć, w jak dużym zakresie patogen wpłynie na dalszy rozwój epidemii. Mówi się o znacznie wyższym poziomie transmisji i stosunkowo łagodniejszym przebiegu. Naukowcy jednak nie bagatelizują zagrożenia, bowiem przy tak dużej skali zachorowań system opieki medycznej w Polsce może nie poradzić sobie z liczbą pacjentów potrzebujących opieki. Obecnie Omikron stanowi już 10 % wszystkich zakażeń.

Rysunek 2. Przypadki koronawirusa w Polsce. Stan na 14.01.2022r. - Dane z MZ.

Wariant Omikron a szczepionki

Rysunek 3. Szczepionka na Covid.

Zmiany w obrębie białka kolca wariantu Omikron mogą wpłynąć na wzrost odporności wirusa na szczepionki. Jeżeli dalsze badania potwierdzą taki stan rzeczy, konieczne będzie opracowanie odpowiednio zmodyfikowanej szczepionki. Ze względu na to, że do walki z wirusem SARS-CoV-2 wykorzystujemy szczepionki mRNA, taki proces mógłby zająć kilka tygodni.

Pierwsze wyniki badań wskazują, że szczepienie nie daje wystarczającej ochrony przed zakażeniem Omikronem, ale wciąż jest skuteczne przeciwko hospitalizacji i ciężkiemu przebiegowi.

Omikron a zakażenia wśród dzieci

Wariat Omikron zagraża najmłodszym pacjentom, gdyż z łatwością infekuje dzieci. Anthony Fauci, główny doradca medyczny Prezydenta Stanów Zjednoczonych, przyznał, że Omikron atakuje więcej dzieci, a jednym z powodów jest zapewne fakt, iż niektóre są za młode na zaszczepienie.

Ochronę najmłodszym mogą zapewnić szczepienia kobiet ciężarnych. Kobiety w każdym okresie ciąży mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19. Szczepienia są zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów. Są bezpieczne i dają ochronę nie tylko matce, ale również wyposażają noworodka w przeciwciała - mówił profesor Szenborn. Szczepionki chronią też przez PISM, czyli wieloukładowym zespołem zapalnym, który jest u dzieci ciężkim powikłaniem po COVID-19.

BIBLIOGRAFIA:

www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/variants/omicron-variant.html
www.dw.com/pl
www.the-sun.com
www.portal.abczdrowie.pl
www.zdrowie.trojmiasto.pl
www.medonet.pl
www.miedzyrzecz.biz
www.pulsmedycyny.pl

Natalia Słoniewicz
ratownik medyczny
magister Zdrowia Publicznego
specjalność Badania Kliniczne i Ocena Technologii Medycznych

Comments are closed.