Nie lekceważmy infekcji

Jesteśmy w szczycie sezonu grypowego, wszelkiej maści infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Nie rzadko słyszymy też o przypadkach grypy AH1N1i jej śmiertelnego żniwa. Na kanwie przypadku ostatniego dyżuru chciałbym uczulić tych z Państwa którzy bagatelizują infekcje próbując samodzielnych sposobów leczenia bez konsultacji z lekarzem bądź zaniedbania tego leczenia.

Do SOR przybywa karetką transportu sanitarnego z mężczyzną lat 42 z powodu utrzymującej się od dwóch tygodni infekcji dróg oddechowych. Od kilku dni nasilenie duszności. Pacjent w obrazie ogólnym osłabiony, pobudzony ale przytomny - logiczny, z dużym wysiłkiem oddechowym (częstość 38/min, płytki, uruchomione dodatkowe mięśnie oddechowe ) przy SpO2 na podłączonym tlenie w przepływie 8l na masce 82%. Kaszlący , gorączkujący do 39st. C. Osłuchowo rzężenia i trzeszczenia. Skóra szara, mokra, usta zasinione. Czynność serca szybka 140/min z rytmem zatokowym. BP do 170 mmHg. Kontynuowano leczenie doraźne (nebulizacja Berodual + farmakoterapia do żylna Furosemid, Perfalgan, płyny przy założonym cewniku do pęcherza) . Wykonano RTG klp. a w opisie (Ryc.1) :

[...] Masywne , rozsiane zagęszczenia śródmiąższowo - miąższowe w rzucie obu płuc. Zaznaczona szczelina międzypłatowa pozioma. Sylwetka serca niepowiększona. Kąty przeponowo - żebrowe spłycone.

nie lekcewazmy 1

 Ryc. 1 Obraz rtg ze zmianami typowymi dla zapalenia płuc

Pacjent trafia na salę obserwacyjną gdzie oczekuje na wyniki badań laboratoryjnych. W czasie pobytu monitorowany na tlenoterapii. Z uzyskanego wywiadu otrzymujemy informację, że pacjent dostał antybiotyk od lekarza POZ ale nie wykupił go ze względu na trudną sytuację życiową. W trakcie infekcji dalej kontynuował pracę zarobkowa. Warunki socjalne złe, pacjent przyznaje, że często nie je z braku funduszy jednocześnie to co ma przeznacza częściowo na papierosy. Przed wieloma laty zaliczył wypadek komunikacyjny zakończony zabiegiem ortopedycznym lewego ramienia.

W ramach diagnostyki wykonano test w kierunku grypy (Ryc.2) - wynik negatywny.

nie lekcewazmy 2

Ryc. 2 zródło: www.kitantidroga.co.uk

nie lekcewazmy 3

Ryc. 2 Do czasu wyników testu influenza opieka nad pacjentem w maseczkach

W badaniach laboratoryjnych (...) :

morfologia:

Leukocyty - 13.66

Erytrocyty - 5.23

Hemoglobina - 17.7

Hematokryt - 45.3

MCV - 86.6

Płytki - 62

biochemia (...) D - dimery - 104.0

Prokalcytonina - > 100.0 (0,5) ng/ml

Kreatynina - 7.0

CRP -

gazometria tętnicza (...) pH 7.293                  o2HB 75.5

p CO2 29.8             CO Hb 1.8

pO2 48.3                  MetHb 0.7

HCO3 - 16               Wapń zjonizowany 0.97

BE 10.7

Po konsultacji telefonicznej z OIT decyzja o pilnym przyjęciu do w/w oddziału. Po mimo wysokiej kreatyniny ze wskazań życiowych wykonano angio TK celem wykluczenia zatorowości gdzie czytamy:

Masywne, rozlane zmiany śródmiąższowe z nakładającym się zmniejszeniem powietrzności miąższu w obrębie obu płuc - krwawienie do pęcherzyków?.Zachowane jedynie fragmenty miąższu płucnego przy zachowanym powietrznym drzewie oskrzelowym. Niewielka ilość płynu w górnych częściach jam opłucnowych po stronie prawej do 18 mm , po stronie lewej do 10 mm. Bez cech obecności materiału zatorowego w obrębie pnia płucnego i głównych tętnic płucnych. Podejrzenie obecności drobnych, przyściennych ubytków wypełnienia, odp. materiałowi zatorowego w świetle dystalnego odc. tętnicy pośredniej i tętnic do płata dolnego dolnego prawego. (pacjent wykrzepił)


Zaniedbane leczenie infekcji zapalenia płuc spowodowały u pacjenta rozwój zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS).
To zagrażający życiu stan, w którym płuca nie mogą pracować prawidłowo wywołany u naszego pacjenta urazem ściany naczyń włosowatych z powodu przedłużającej się, nieleczonej infekcji. Stan taki powoduje przeciek ściany płuc, co prowadzi do nagromadzenia płynu i ostatecznie zapadnięcia się pęcherzyków powietrznych, a w konsekwencji płuca tracą zdolność wymiany tlenu i dwutlenku węgla. Obecnie pacjent wspomagany oddechowo w ciężkim stanie pod opieką doświadczonego zespołu OIT walczy o życie.

Comments are closed.