Ludzie, wzywajcie karetki !!!!!

Triage po polsku.

Pracując w służbie zdrowia mamy do czynienia z 3 przełożonymi. Ministrem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz konsultantami (wojewódzkimi, krajowymi).

Minister zdrowia wydaje rozporządzenia, NFZ zarządzenia i konsultanci zalecenia.

Najważniejszym aktem są oczywiście rozporządzenia Ministra Zdrowia, które niestety nie są szczegółowe jak również przyjazne służbie zdrowia.

Gdy przeczytałem pismo dr n. med. Grzegorza Michalaka, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej oraz Michała Borkowskiego - pełnomocnika wojewody mazowieckiego ds. ratownictwa medycznego, miałem bardzo wielką nadzieję na wprowadzenie systemu Triage.

Ale już zaczynają się schody.

W dokumencie "Segregacja pacjentów w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym" jest napisane:

"Segregacja w SOR powinna dotyczy
zarówno osoby zgłaszające się samodzielnie, jak również te przywożone przez zespoły ratownictwa medycznego. Dokonywana jest ona przez pielęgniarkę systemu lub starszego ratownika medycznego".

Czytając ten fragment wiele razy "wydawało" mi się iż segregację Zespołów Ratownictwa Medycznego dokonuje pielęgniarka systemu lub starszy ratownik medyczny bez udziału lekarza. "Wydawało" mi się, gdy Zespół Ratownictwa Medycznego przywożąc pacjenta oznaczonym w triagu kolorem niebieskim, iż lekarz "NIE" będzie musiał przejmować osobiście pacjenta, potwierdzając fakt pieczątką w karcie medycznych czynności ratunkowych. Lekarz w tym czasie może zajmować się pacjentem z udarem, obrzękiem płuc, OZW itd.

Czy lekarz musi odejść od pacjenta, aby zgodnie z rozporządzeniem ministra Zdrowia przystawić pieczątkę?

Odpowiedź jest krótka. TAK. Minister wydał "rozporządzenie" a konsultant "zalecenie". Dokument "karta medycznych czynności ratunkowych" został wydany na mocy rozporządzenia.

Każdy pacjent przyjeżdżający karetką musi być obejrzany przez lekarza.

Wniosek:

"Ludzie wzywajcie karetki. To najszybszy sposób dostania się do lekarza"

cdn.

Kod i kolor Opis Czas działania*
1 ? czerwony bezpośrednie zagrożenie życia Natychmiast
2 - pomarańczowy wysokie ryzyko bezpośredniego zagrożenia życia, pacjent niestabilny hemodynamicznie i/lub chory z silnym bólem do 10 minut
3 - żółty stan pacjenta wymagający rozszerzonej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz stosowania złożonej farmakoterapii u chorego stabilnego hemodynamicznie do 60 minut
4 ? zielony stan pacjenta wymagający podstawowej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz stosowania monoterapii u chorego stabilnego hemodynamicznie do 240 minut
5 - niebieski pacjent nie wymagający leczenia w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego do 360 minut

* - maksymalny czas w którym powinien nastąpić kontakt z lekarzem diagnozującym

Procedura segregacji woj. maz. SOR-2014.