Komunikat prasowy

Od kilku lat Fundacja Prometeusz zajmuje się profesjonalnym zabezpieczeniem medycznym biegów masowych na terenie Warszawy. Początkowo bardzo trudno było wytłumaczyć  organizatorom, dlaczego mają przyjąć nasza koncepcję, która  tak znacznie odbiega od minimalnych wymagań określonych przez rozporządzenie ministra w sprawie zabezpieczenia imprez masowych. Dopiero liczne zdarzenie śmiertelne , spowodowały, że zaczęto uważniej nas słuchać. Tym co nas wyróżnia jest założenie, że każdej osobie w stanie nagłego zagrożenia życia ma być udzielona kwalifikowana pomoc medyczna w ciągu kilku minut i to niezależnie od tego, gdzie się to wydarzy. Aby to osiągnąć ustanowiliśmy żelazne reguły, które obowiązują w czasie zabezpieczenia.
Priorytetem są doświadczeni lekarze i ratownicy medyczni- bez nich nie ma zabezpieczenia na odpowiednim poziomie, bo wiedzy i umiejętności nic nie zastąpi.
Po drugie- bez dobrej łączności i szybkiej wymiany informacji jesteśmy ślepi i głusi.
Po trzecie- bez odpowiedniej ilości specjalistycznego sprzętu nie jesteśmy w stanie udzielić pomocy. Apteczka pełna plastrów, bandaży i wody utlenionej nie uratuje życia.
Po czwarte- bez środków transportu odpowiedniego dla trasy biegu nie dotrzemy szybko tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Ambulans  nie da rady poruszać się w tłumie.
Aby spełnić powyższe założenia wprowadziliśmy do zabezpieczenia biegów następujące standardy:

• lekarz specjalista medycyny ratunkowej, który pracuje w punkcie medycznym i czuwa nad całością zabezpieczenia.
  • ratownicy medyczni pracujący na co dzień w SOR, lotniczym pogotowiu lub ambulansie
  • środki łączności dla każdego patrolu medycznego i ścisła współpraca z innymi służbami
  • dyspozytor medyczny, który zbiera i analizuje informacje, ma aktualną wiedzę na temat lokalizacji poszczególnych sił i środków oraz nimi zarządza
  • kilka patroli wyposażonych w sprzęt umożliwiający przeprowadzenie skutecznej resuscytacji (np. defibrylator, tlen, leki, zestaw do udrażniania dróg oddechowych)
  • oprócz karetek S i P sprzęt mobilny do przemieszczania się między biegaczami oraz w tłumie ( w zależności od specyfiki np. motor, skuter,quad, hulajnoga elektryczna, rower)
  • lekarz specjalista medycyny ratunkowej poruszający się na motorze, wzywany przez ratownika ?na pomoc?
  • możliwość transmisji EKG do ośrodka Kardiologii Inwazyjnej
  • urządzenie do wykonywania uciskania klatki piersiowej w czasie transportu- możliwość przewiezienia pacjenta do szpitala w trakcie resuscytacji.
  • aktywne wyszukiwanie osób, które potencjalnie mogą potrzebować pomocy w miejscach o podwyższonym ryzyku wystąpienia zatrzymania krążenia? np. w strefie mety lub podbiegu pod górę.
  • numer alarmowy do naszego dyspozytora umieszczony na numerze startowym i informacja o tym podawana tuż przed startem przez nagłośnienie
  • ścisła współpraca z najbliższymi SOR-ami, ośrodkami kardiologii inwazyjnej, ośrodkami udarowymi.

Tak przygotowane zabezpieczenie medyczne daje realne szanse na przeżycie osobie, u której dojdzie do zatrzymania krążenia na trasie biegu.

Robert Sowiński-lekarz, chirurg, specjalista medycyny ratunkowej.
Koordynator medyczny ?Biegnij Warszawo? 05.10.2014
Zespół zabezpieczający ?Biegnij Warszawo? -44 osoby w tym 3 lekarzy, 41 ratowników.