Hipotermia

Olecko, rubieże Rzeczpospolitej

Myślałem, jak to napisać, żeby było obszernie i mądrze, ale ? jeśli rozumiemy, o co chodzi z zatrzymaniem krążenia w hipotermii (głębokiej), to mój opis pozostaje tak naprawdę tyko dowodem na to, że warto powalczyć do końca i zbroić się w sprzęt, bo bez niego byłoby dużo trudniej.

Dzień jak każdy. ?S? dostaje wezwanie ?Leży człowiek na klatce schodowej?. Po 20-30 minutach wjechali na izbę w trakcie resuscytacji. Używali urządzenia do kompresji klatki piersiowej (żeby nie było reklamy, to nie napiszę, że Lucas 2).

hipotermia_1

Co jest? NZK, hipotermia 21,3*C mierzona tym:

hipotermia_2

No i się zaczęło. Pomysły na ogrzewanie oczywiście nie były zaskakujące. Płukanie żołądka, pęcherza moczowego, nadmuch itd. Na szczęście był to nasz ZRM i w naszym szpitalu, więc nie zabrali maszyny ?. Zapytacie pewnie o ECMO. Tak, myśleliśmy o tym, ale lekarz prowadzący resuscytację nie zdecydował się na trzygodzinny transport. Również miejsce na OIOMie najbliższe w tej samej odległości. Decyzja: działamy na miejscu. I prawda jest taka, że poza uciskaniem klatki i ogrzewaniem, to szukaliśmy tylko potwierdzenia, że ciągle jeszcze warto (np. wykonanie ?podglądu? przez echo serca ? no i coś Tm się ruszało?). Urządzenie uciskało, pacjent zaróżowiony ? cóż więcej?

Po około 2h45? resuscytacja odniosła skutek. Rytm zatokowy (choć wolny - około 30-35) przy temperaturze 30*C. Do tej temperatury można było obserwować stały wzrost temperatury głębokiej (i to dość szybki). Po powrocie spontanicznego krążenia temperatura na jakiś czas przestała rosnąć, a wręcz spadła do 29-28,5*C, ale to oczywiście zrozumiałe.

No i w związku z tym, że nieszczęścia chodzą parami, to LPR niedostępny. Pacjent zostaje. Na OIOM poleciał kolejnego dnia już w normotermii.

Wnioski (subiektywne):

  1. Teoretycznie łatwe
  2. Praktycznie trudne ?
  3. Technicznie trudne - bez użycia wymienionego sprzętu zarówno diagnoza jak i postępowanie nie byłoby tak oczywiste.
  4. Pojawia się pytanie, czy zawsze transport do krążenia pozaustrojowego ma sens, skoro odległości są tak znaczne?
  5. Kolejne pytanie, czy sprzęt nie powinien być jednak obowiązkowy w ZRM i SOR?
  6. Sonda (czujnik) pomiaru temperatury w wymienionym sprzęcie jest za miękka. Patent: włożyć sondę do cewnika tak by wystawała i dopiero zakładać.

Ciekawostka: wszystkie żebra całe.

Pacjent z stanie dobrym wypisany ze Szpitala?

Mazur (z)

Comments are closed.