Przed przystąpieniem do wykonywania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 u pacjenta należy przegotować zestaw, który będzie znajdował się w czystym naczyniu, np. misce nerkowatej. W skład zestawu wchodzą:
- Kasetka testowa;
- Sterylna wymazówka;
- Probówka ekstrakcyjna;
- Końcówka zakraplająca.
Oprócz tego należy przygotować statyw i fiolki z buforem ekstrakcyjnym.
Pacjent przed wykonaniem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 powinien być poinformowany o zasadach pobierania wymazu.
Przed pobraniem wymazu od pacjenta jest przeprowadzana ankieta medyczna Fundacji Prometeusz oraz pomiar podstawowych parametrów życiowych, tj.: pomiar temperatury, pomiar tętna i saturacji.
Do probówki ekstrakcyjnej dodaj 10 kropli buforu ekstrakcyjnego i odstaw do statywu.
Ostrożnie otwórz opakowanie z jałową wymazówką i ją wysuń.
W celu pobrania materiału do badań wsuń jałową wymazówkę przez jamę nosową do nosogardzieli i potrzyj jej tylną, obracając kilkukrotnie wymazówkę, a następnie ją wysuń.
Po pobraniu materiału z nosogardzieli wymazówkę umieścić w probówce i obrócić co najmniej 6 razy, przyciskając wacik do dna oraz ścianki próbówki ekstrakcyjnej.
Wyjmij kasetkę testową z opakowania fabrycznego i oznacz numerem identyfikacyjnym pacjenta.
Wymazówkę w probówce pozostaw na 1 minutę. Po 1 minucie ściśnij probówkę kilka razy od zewnątrz, aby wycisnąć wacik. Po wyjęciu z probówki wymazówkę wyrzucić do pojemnika na materiał zakaźny. Probówkę zabezpiecz końcówką zakraplającą z filtrem.
Trzymając probówkę ekstrakcyjną pionowo, dodaj 4 krople roztworu badanej próbki do studzienki testowej.
Po zakropleniu studzienki testowej zapisz godzinę zakroplenia i odmierz czas. Wynik odczytaj po 15 minutach. Po upływie 20 minut wyniku nie należy interpretować.
Kasetka powinna leżeć nieruchomo na stole.
Temperatura, w jakiej jest przeprowadzane badanie, powinna być w temperaturze pokojowej (15-30°C). Przed przystąpieniem do badania wszystkie komponenty muszą zostać doprowadzone do temperatury pokojowej.
Po upływie 15 minut należy odczytać wynik.
WYNIK DODATNI:
Obecność dwóch linii w okienku wyniku: kontrolnej (C) oraz testowej (T) świadczy o wyniku dodatnim.
WYNIK UJEMNY:
Obecność tylko jednej linii kontrolnej (C) w okienku wyniku świadczy o wyniku ujemnym.
WYNIK NIEWAŻNY:
Jeżeli linia kontrolna (C) nie jest widoczna w okienku wyniku po wykonaniu testu, wynik uznaje się za nieważny. Jedną z przyczyn otrzymania wyniku nieważnego może być postępowanie niezgodne z instrukcjami lub pogorszenie się właściwości testu po upływie daty jego ważności. Zaleca się ponowne przebadanie próbki przy użyciu nowego testu.
Intensywność wybarwienia w obszarze linii testowej (T) może być różna w zależności od stężenia analitów obecnych w próbce. Z tego względu każdy odcień zabarwienia w obszarze linii testowej (T) należy uznać za wynik dodatni. Test jest badaniem wyłącznie jakościowym i nie pozwala na określenie stężenia analitów w próbce.
Osoba wykonująca szybki test antygenowy w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 powinna być zabezpieczona w środki ochrony indywidualnej takie jak:
- Fartuch barierowy/kombinezon;
- Rękawiczki ochronne;
- Maskę FFP2/FFP3;
- Przyłbice/gogle;
- Ochronę głowy ? czepek.
Materiały sporządzone przez:
Fundacja Prometeusz - szkolenia i ratownictwo,
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej RM-MEDITRANS Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach