Bieg przez Most 4.09.2016 godz.11.00

Dystans 10 km, ilość uczestników około 800, temperatura 28 st. C.

Zabezpieczenie medyczne rozpoczęło się o godzinie 7,00 załadunkiem sprzętu na dalekim Ursynowie.

Cały teren biegu został objęty łącznością bezprzewodową, uruchomiono tel. alarmowy 887102112.

Tradycyjnie zabezpieczenie medyczne rozpoczęło się od odprawy z Koordynatorem medycznym.

bieg przez most 1

Darek - podział zadań, zapoznanie się z trasą biegu, zasady łączności.

Szczególna wagę Fundacja przywiązuje do szybkiego dojazdu do poszkodowanego, stąd wprowadzenie patroli mobilnych (np. hulajnoga elektryczna). Obsada to ratownicy medyczni wyposażeni w AED, tlenoterapię, torbę medyczną z farmakologią.

bieg przez most 2

Patrole szykują się do pracy.

Zbierają się powoli biegacze. To ciekawa grupa składająca się z doświadczonych osób, które przebiegły już wiele biegów. Oni popełniają często błąd nie regenerując się, biegając w każdy weekend na różnych dystansach. Najbardziej niepokoją Ci startujący pierwszy raz, mający na sobie zegarki z wyznaczonymi nierealnymi czasami, nie słuchający własnego organizmu. Za chwilę start.

bieg przez most 3

Rzadkość na małych biegach, strefy czasowe.

bieg przez most 4

Strefy czasowe powodują komfort dla biegaczy, którzy chcą osiągnąć życiówkę.

Strefa mety to bardzo ważny element zabezpieczenia medycznego. Uważnie trzeba wypatrywać poszkodowanych, właściwie oceniać ich stan. Wyposażenie do środki do ewakuacji (krzesełka kardiologiczne, wózki inwalidzkie, nosze wojskowe). Jednocześnie pamiętać należy o radości z biegania, zabezpieczenie medyczne powinno być w tle biegu.

bieg przez most 5

Ratownicy w trakcie pracy.

Strefa nawadniania przygotowana przez organizatora, cieszyła się duzym powodzeniem. Było ciepło, tem. ok. 30 st. C.

bieg przez most 6

Izotonik, woda, za chwilę wszystko zniknie.

W obwodzie Ambulans S, Pog. Rat. w Siedlcach. Wyposażenie ponad standard do urządzenie do mechanicznego masażu klatki piersiowej oraz przewoźne USG. Obsada lekarz SOR oraz dwóch rat. med.

bieg przez most 7

Wyposażenie oraz możliwość ewakuacji pacjenta w stanie zatrzymania krążenia.

W oczekiwaniu na decyzje koordynatora.

Całość dopełniała strefa triage z Adamem, doświadczonym ratownikiem medycznym.

bieg przez most 8

Plan zabezpieczenia medycznego z telefonem alarmowym.

POSZKODOWANI - siedem osób, w tym dwie osoby znalazły się w Szpitalu.

Stanowi to 1% liczby uczestników.

STANDARD poszkodowanych to ok. 1,5%-2,5%.
Całość zabezpieczenia zakończyła się ok. 14.30?

Legenda:

Koordynator medyczny ? osoba z doświadczeniem w ratownictwie medycznym, dużą ilością obstaw na biegach, z pozytywnym nastawieniem do nałożonych zadań.

Patrol mobilny - jednoosobowy patrol poruszający się na pojeździe mobilnym, rower, hulajnoga, motor. Obsada to ratownik medyczny. Sprzęt ro torba medyczna, dodatkowo AED, butla z tlenem 2l, farmakologia.

Strefa mety - składa się z linii mety z pracującymi tam ratownikami, zespołami transportowymi,

miejsce gdzie wykonuje się triage, oraz PPM (polowy punkt medyczny), strefa podjazdu dla ambulansów.

Triage - wstępna selekcja poszkodowanych, cholernie trudny odcinek dla ratownika medycznego.