Unia Europejska grozi koncernom farmaceutycznym

Bruksela, oburzona praktykami firm farmaceutycznych, chce przyznać państwom członkowskim prawo do kontrolowania eksportu szczepionek.

Każdy dzień przynosi dobre informacje z frontu badawczego. Zaledwie rok po wybuchu epidemii na unijnym rynku są już trzy skuteczne szczepionki przeciw COVID-19: BioNTech/Pfizer, Moderna i ? zatwierdzona w piątek ? AstraZeneca. Poza tym w ciągu najbliższych tygodni może pojawić się autoryzacja dla dwóch kolejnych firm: Novavax (z którą UE jest w ostatniej fazie negocjacji) i Johnson & Johnson (z którą UE już ma kontrakt). Ten spektakularny sukces naukowy, możliwy dzięki miliardom euro wsparcia od rządów, nie przekłada się niestety na szybką akcję szczepień w Polsce i innych państwach członkowskich. Najpierw powodem była późniejsza w UE niż w Wielkiej Brytanii i USA autoryzacja pierwszych szczepionek, teraz zaś pojawiają się problemy z dostawami na wspólny rynek.

Zobacz na rp.pl.