Odchudzanie pogotowia. Ratownicy się zbuntowali

Brakuje lekarzy do pracy w karetkach. To podsunęło dyrektorowi pogotowia w Olsztynie pomysł, by zlikwidować kolejną karetkę specjalistyczną i zmniejszyć załogi, które jeżdżą do chorych.

W Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie jest osiem zespołów ratownictwa medycznego. Dwa z nich to zespoły specjalistyczne, a sześć podstawowych. Wszystkie są trzyosobowe. W zespołach specjalistycznych jeździ lekarz, w podstawowych ? ratownicy medyczni. Ci ostatni, choć są fachowcami wykształconymi, by ratować ludzi, mają mniejsze uprawnienia. Niektórych czynności przy ratowaniu chorego podejmować nie mogą. A są i takie, które mogą tylko pod nadzorem lekarza. Prawo nie pozwala im także podać niektórych leków.

Więcej na olsztyn.wyborcza.pl.