Zabezpieczenie medyczne XXV Biegu Niepodległości 11.11.2013

W tym roku ilość chętnych osób spowodowała, że limit miejsc (12000) wyczerpał się po upływie 32 godz. Tak duża liczba uczestników przyprawia każdego organizatora o zawrót głowy.

Organizator jakim jest WOSiR musiał zabezpieczyć zmianę organizacji ruchu, wygrodzenie terenu, szatnie dla zawodników, nagłośnienie, zapewnienie energii elektrycznej i wiele innych elementów. Przede wszystkim musiał pomyśleć o zabezpieczeniu porządku na trasie biegu. Ochronę zapewnia Agencja Ochrony Fokus. Jednym z trudniejszych elementów jest zapewnienie opieki medycznej na trasie biegu. Nad Państwa bezpieczeństwem będą czuwać firma Med-Extrim, oraz Fundacja Prometeusz. Nowością będzie zapewnienie wszystkim patrolom łączności bezprzewodowej, które udostępnia Grupa Rekonstrukcji Wojskowej. Na trasie biegu znajdować się będą cztery ambulanse (dwa lekarskie-S, dwa ratownicze-P), przeplatane czteroma patrolami dwuosobowymi (ratownicy medyczni). Wprowadziliśmy dla Państwa bezpieczeństwa patrole mobilne, motocykl ratunkowy, hulajnogi elektryczne mające na pokładzie sprzęt do resuscytacji (AED, tlenoterapię, farmakologię) poruszające się na początku, w środku i na końcu kolumny. Doświadczeni ratownicy medyczni posiadający łączność będą wsparciem dla patroli pieszych. Punkt medyczny na linii mety wyposażony został w stanowiska do tlenoterapii, EKG, urządzenie do mechanicznego masażu klatki piersiowej, transmisji danych do ośrodków hemodynamiki Szpitala Bielańskiego i Szpitala na ul. Szaserów. Kadra to lekarze specjaliści medycyny ratunkowej oraz pielęgniarze i ratownicy medyczni pracujący w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Wsparciem dla punktu medycznego będzie karetka S z lekarzem anestezjologiem oraz karetką transportową. Stanowisko dowodzenia scali w/w elementy w jedną całość. Każdy uczestnik na numerze startowym ma podany numer alarmowy, którego może użyć w przypadku konieczności udzielenia pomocy. Fotoreportaż z zabezpieczenia medycznego XXV Biegu Niepodległości zamieścimy na naszych stronach po biegu.

Lekarz, chirurg, spec. med. rat. Robert Sowiński (www.fundacjaprometeusz.pl)