Przygotował: Sagittarius na podstawie karty wyjazdowej ZRM oraz materiałów własnych.
Strażnik miejski ważnym elementem w łańcuchu przeżycia.
W dobie cięć i kryzysu jednym z praktykowanych pomysłów na "oszczędności" w gminnym bądź miejskim budżecie jest likwidowanie straży miejskiej. Na szczęście ta krótkowzroczność nie jest powszechna.
Około 7:00 patrol straży miejskiej otrzymał wezwanie na stację WKD. Wezwanie: "leżak", co w slangu medycznym oznacza osobę nietrzeźwą bez "chwilowych" sił do dalszego kontynuowania drogi przez życie. Na miejsce patrol dociera w niecałe 5 minut. Po ocenie bezpieczeństwa Pan Artur - strażnik miejski z 15 letnim stażem, sprawdza stan świadomości - nauczył się tego na dobrym kursie pierwszej pomocy, na który wysłała go własna firma. Widząc splątanie "podopiecznego" i treść pokarmową ulewającą sie z jamy ustnej, słysząc dziwne dźwięki i mamrotania oraz wyczuwając alkohol z pomocą kolegi ? drugiego strażnika, układa pacjenta w pozycji bezpiecznej i pomaga udrożnić drogi oddechowe. Ze względu na wychłodzenie poszkodowanego przykrywa go folią termiczną - sam ją kupił, bo mówili na kursie, że warto mieć w apteczce. Niezwłocznie wzywa ZRM, który przybywa w niecałe 10 min. W trakcie oczekiwania udaje sie ustalić dane osobowe. To 45 letni mężczyzna.
Świadek zdarzenia, który napotkał pacjenta, niczego wcześniej nie widział, stwierdził jedynie: "Napotkałem go w drodze do kolejki, pomyślałem: "pijany, czy jak?", wybrałem 112, a przyjechaliście Wy".
Po przybyciu ZRM - P, jego kierownik, nieco zaskoczony niecodziennym podejściem strażników do poszkodowanego, dokonuje oceny wstępnej pacjenta (ABC). Po zabezpieczeniu na noszach w ambulansie kontynuuje badanie. Uzyskuje obraz pacjenta z zaburzeniami świadomości ocenionymi w skali GCS na 8 pkt, oddechem 14-28 / min i SpO2 88 %, miarowym HR 80 / min przy BP 240 / 180 mm Hg, glikemią 220 mg %, przy braku reakcji źrenic na światło i prawostronną anizokorią oraz niedowładem prawostronnym. Wyczuwalna woń alkoholu. Monitorowanemu pacjentowi założono rurkę u-g, odessano i włączono O2 terapię w przepływie 8l / min uzyskując Spo2 na poziomie 100 %, założono dwie kaniule dożylne, tocząc ciepły, krystaloidowy wlew z 500 ml 0,9 % NaCl z 40 mg Furosmeidu. W trakcie badania urazowego zespół nie odnotowuje obrażeń.
Ze względu na podejrzenie krwiaka śródmózgowego (cyt: rozpoznanie z karty), pacjenta niezwłocznie przewieziono do szpitala referencyjnego z oddziałem neurochirurgii. Transport pacjenta bez powikłań. W toku diagnostyki przeprowadzonej w oddziale ratunkowym w badaniu TK głowy stwierdzono:
Nad prawym płatem ciemieniowym, skroniowym i potylicznym widoczny jest krwiak nadtwardówkowy o grubości do 54 mm. Zmiana wywiera silny efekt masy powodując uciśnięcie struktur mózgowia i ich obrzęk, zaciśnięcie PKB, przemieszczenie układu komorowego o około 24 mm na stronę lewą, wklinowanie pod sierp mózgu oraz wklinowanie prawego haka hipokampa. Rezerwa płynowa, podpajęczynówkowa nad całym mózgowiem zniesiona. Szczeliny złamań widoczne są w zakresie prawej kości skroniowej (łuska i piramida) oraz potylicznej".
Pacjent po pilnej konsultacji neurochirurgicznej zakwalifikowany został do zabiegu.
P.S. Serdeczne podziękowania i gratulacje należą sie "Panu Arturowi" za trzeźwą analizę sytuacji, za podejście do pacjenta w duchu dobrze pojętego i spełnionego obowiązku.
Legenda:
ZRM - zespół ratownictwa medycznego
P - zespół podstawowy, składający się z dwóch ratowników medycznych.
ABC ? ocena pacjenta, po udrożnieniu dróg oddechowych, ocena oddechu przez 10s, ocena jakości i ilości tętna na tętnicy szyjnej i promieniowej.
Krwiak nadtwardówkowy - http://pl.wikipedia.org/wiki/Krwiak_nadtward%C3%B3wkowy