Przypadek kliniczny nr 6

Zawał

Godzina 3 nad ranem. Wezwanie do 56 letniego mężczyzny, słabo, źle się czuje.

Z relacji zespołu RM wynika, że obudził się nagle około godziny 1 w nocy.

SAMPLE:

Złe samopoczucie, ucisk za mostkiem, trwający od 2 godzin. Uprzednio , leczony z powodu choroby wieńcowej, PTCA przed dwoma laty. Leki przyjmuje regularnie, alkohol neguje. Przed 2 tygodniami ropna angina. Alergie neguje. Bólu nie wiąże w wysiłkiem - pojawił się we śnie.

PARAMETRY:

HR-90/min
BP ? 190/90 mm Hg
Oddech ? 20/min
SpO2 ? 100% (na tlenie ? 15 l/min)
Temp. ? 36,9 C
Skóra sucha, prawidłowo zabarwiona, nawrót kapilarny poniżej 2 sek.
Neurologicznie ból głowy, po normalizacji ciśnienia ból ustąpił, inne objawów nie zgłasza, w badaniu bez odchyleń od normy.

BADANIA:

EKG, RTG klatki piersiowej, morfologia, glukoza, mocznik, elektrolity, Alat, Aspat, kreatynina, troponina I Ultra, gazometria,

W badaniach laboratoryjnych troponina 0,18 (norma poniżej0,01), glukoza 135 mg%, K+ 3,25 mmol, inne parametry w normie.

W EKG odwrócone załamki p w AVF, poprzedniego EKG do porównania nie posiada.

Wstępna diagnoza: zawał mięśnia sercowego.

ZLECENIA:

Monitorowanie HR, BP, SpO2, BR, 1,5 g, KIG + 2g MgSO4, plavix, morfina 2 mg bolus następnie w dawkach frakcjonowanych, fraxiparina, ustalenie angioplastyki.

Po około 40 minutach do SOR zespół ratownictwa dowiózł żonę pacjenta z zaburzeniami neurologicznymi. GCS 13, glukoza 98. Z relacji ratowników wynika, że czujnik tlenku węgla, który posiadają na wyposażeniu aktywował się w mieszkaniu.

Pacjentom pobrano krew na badanie COHb. Ilość wiązań tlenku węgla u mężczyzny 37%, u kobiety 44%. Oboje natychmiast skierowano do komory hyperbarycznej. Transport bez powikłań. Po kilku dniach hospitalizacji wypisani do domu.

Piecyk gazowy w mieszkaniu był sprawny, przeglądany przez kominiarza. To sąsiad z dołu podłączył wylot swojego pieca do kanału wentylacyjnego podtruwając wszystkich współlokatorów.

Comments are closed.