?PODAJ ZMIANĘ?

Już biegną! Wystartowała sztafeta ?Podaj Zmianę?.

W dniach 4-8 czerwca 2019 odbył się Bieg ?Podaj Zmianę? na trasie Kasprowy Wierch ? Hel.

1. Bieg poprzedziła faza planowania. W zabezpieczeniu medycznym zaplanowano następujące elementy:
    1. Dwa motory ratunkowe z ratownikami medycznymi pracujące w czasie dnia w godz. 9.00-19.00
    2. Ambulans z dwoma ratownikami medycznymi oraz lekarzem pracującym w godz. 19.00-9.00, oraz lekarzem prowadzącym konsultację w czasie dnia.
    3. Ratownika medycznego jadącego w camperze bezpośrednio za kolumną biegaczy. Pełnił on funkcję osoby wspierającej szefów kolumn, dbając o ich samopoczucie psychofizyczne, wspierając ich w trudnych sytuacjach. Zabezpieczał on także personel, biegaczy w kolumnie. Wyposażenie: torba medyczna, lekownia, przenośny analizator parametrów krytycznych.
    4. MCO (Medyczne Centrum Operacyjne), mające podgląd na przemieszczającą się kolumnę biegaczy (GPS). Zadania MCO to kontakt z CPR-em w razie zagrożeń, organizacja ewakuacji poszkodowanego, konsultacje medyczne przez specjalistów.
    5. Dodatkowo zadania MCO to monitorowanie komunikatów pogodowych oraz wypadków na trasie biegu ?Podaj Zmianę? mających wpływ na drożność trasy biegu.
  2. W fazie planowania wyselekcjonowano osoby potrafiące poruszać się sprawnie na rowerze na dystansie min. 100 km dziennie. Ponadto osoby te posiadały znajomość zagadnień z p/pomocy oraz ukończyły kurs kierowania ruchem.
    Wyposażenie w sprzęt kierowników kolumn: radiotelefon przenośny motorola wraz z zapasowymi bateriami, kamizelki odblaskowe, organizator zapewnił rowery elektryczne oraz rowery szosowe.
    KIEROWNICY KOLUMN zostali zakwaterowani w camperze poruszającym się na końcu kolumny.
  3. Odprawa i omówienie trasy nastąpiło w dniu 4 czerwca w urokliwym hotelu Grand Stasinda.

Ruszamy na start

4. Realizacja biegu zajęła pięć dni, finał porankiem na Helu.

W oczekiwaniu na kolumnę, która zbiega z gór

5. Trudne momenty, pogoda, zmęczenie ludzi.

Wstaje świt, dla bezpieczeństwa biegaczy amatorów w nocy biegli tylko zawodowcy. Kierownik kolumny Karol oraz rat. med. Monika towarzyszą naszej podopiecznej

Po takiej dawce 2500 kcal/dzień żaden wysiłek nie straszny

Jeden z wielu lotnych startów, prowadzi kolumnę rat. med. ?Docent?

6. Finał ? HEL.

Długo oczekiwany moment - wjazd kolumny na Hel, 8 czerwca 2019.

Założone cele, aby bezpiecznie doprowadzić kolumnę do celu oraz efektywnie i bezpiecznie zabezpieczyć medycznie wydarzenie zostały wykonane.

Powitanie z Bałtykiem. Dyr. med. biegu, lekarz, specjalista medycyny ratunkowej Robert

7. PODSUMOWANIE.
    Doświadczenie, jakie nabyliśmy, zabezpieczając medycznie w/w przedsięwzięcie oraz kierując kolumną przez pięć dni, jest inwestycją, która zaprocentuje w przyszłości. Cenne doświadczenie dla pracowników Fundacji.

Podziękowania:

• dla ratowników TOPR za pomoc w przygotowaniu regulaminu zabezpieczenia w rejonach górskich oraz za zabezpieczenie trasy Kasprowy Wierch - Kuźnice,
  • pracownikom Ruchu Drogowego za wskazanie niebezpieczeństw i znalezienia bezpiecznych rozwiązań,
  • psychologom i psychoterapeutom Fundacji za zwrócenie uwagi na staranną rekrutację ludzi pracujących w długotrwałym zmęczeniu,
  • kierownikom kolumn, KAROLOWI, DAMIANOWI, KRYSTIANOWI za bezpieczne prowadzenie kolumny,
  • lekarzom, ratownikom medycznym, logistykowi Fundacji za udaną współpracę przy realizacji biegu,
  • Siedleckiemu CPR-owi za szereg podpowiedzi, które okazały się bezcenne,
  • wszystkim osobom na trasie którzy okazali nam pomoc i wsparcie.

Robert Sowiński - lekarz chirurg, specjalista medycyny ratunkowej
Jacek Szyzdek - ratownik medyczny