Relacyjna rzeczywistość lekarz-pacjent, nauki i refleksje

Prawidłowy kontakt lekarza z pacjentem stanowi jeden z podstawowych czynników sukcesu terapeutycznego. Nie tylko w psychiatrii.

Jednym z istotnych czynników leczących w psychiatrii jest relacja lekarza z pacjentem. Najważniejszym zadaniem leczącego wydaje się być nawiązanie dobrego kontaktu z chorym. Oznacza to szukanie wspólnej płaszczyzny porozumienia i to w sposób, który umożliwiłby osiągnięcie równowagi pomiędzy empatią, a dystansem. Zbytnia bliskość może być zagrażająca dla autonomii chorego. Jednocześnie nie wszystko można rozwiązać w empatii. Czasami konieczne jest oddalenie i umiejętność spojrzenia z boku. Chory przeżywa zarówno silne pragnienie kontaktu interpersonalnego jak i dużą obawę przed nim. Przed wtargnięciem w jego wewnętrzny świat, utratą kontroli, tożsamości oraz poczucia siebie. Należy szanować prawo pacjenta do zachowania dystansu. Wiele osób czuje się zdecydowanie lepiej, gdy traktuje się ich powściągliwie i formalnie, ale z szacunkiem, bez okazywania nadmiernej serdeczności i współczucia. Generalnie celem lekarza jest zmniejszenie poczucia chaosu, osamotnienia i przerażenia. Swoistego rodzaju sprawdzianem, czy kontakt jest dobry czy zły jest zaufanie jakie pacjent ma do leczącego.

Więcej na psychiatria.pl.