Tak szybko, ale nie bezowocnie mija czas.

"Nauczyciel pierwszym ogniwem zwiększenia bezpieczeństwa uczniów" to już trzecie spotkanie nauczycieli szkół podstawowych prawobrzeżnej Warszawy na listopadowym seminarium rozpoczynający każdą edycję konkursu "Pięć złotych minut". Każdą począwszy od drugiej gdyż pierwszą edycję konkursu można nazwać prawdziwym prapoczątkiem. Rozpoczynaliśmy w "triumwiracie" - SP 30, Fundacja Prometeusz i Prasa Auto Szkoła trochę nieśmiało, 9 drużyn z 5 szkół, ale nabyte wówczas doświadczenia dały motywację do dalszego działania i jedno silne przekonanie - musimy każdy kolejny konkurs rozpoczynać od edukowania nauczycieli. Od tego czasu mam niekłamaną przyjemność obserwować jak tematy poruszane na kolejnych seminariach i panująca na nich atmosfera zapala przybyłych nań nauczycieli. Po każdym kolejna grupa zgłasza swoją chęć uczestniczenia w kursach BLS/AED i urazowym. Dla nas organizatorów to sukces, do którego przyczyniają się wszystkie osoby, które w czasie seminariów dzielą się z nauczycielami swoją wiedzą i doświadczeniem, niektórzy rok po roku, za co bardzo dziękujemy, myślę że również w imieniu uczestników spotkań poświęconych problemom współczesnej szkoły.

Jak dobrą podwaliną pod kolejne działania konkursowe są seminaria może świadczyć zwiększająca się każdego roku liczba uczestników konkursu . Drugi konkurs to już 26 a trzeci 30 drużyn, a przecież za tymi drużynami, świetnie przygotowanymi do zmagań konkursowych, stoją nauczyciele ci przygotowujący dzieci i ci pełniący funkcję sędziów zawodów.

To na prawdę poruszające, że wspólnie, wytrwale działając możemy szybko mijający czas zamienić na czas owocny dla tych którym będziemy potrafili przyjść z pomocą w chwili zagrożenia zdrowia i życia.

Maria Krzysztoporska