Podsumowanie

30 listopada 2012 w godzinach od 900 do 1330 w budynku Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 roku przy ul. Kawęczyńskiej 2 odbyło się seminarium dla nauczycieli i opiekunów - Współczesne zagrożenia w szkole i poza nią ? profilaktyka i działanie. Seminarium jest jednym z wydarzeń poprzedzających II Praski Konkurs z Pomocy Przedmedycznej ? ?Pięć złotych minut?. Kolejnym elementem przygotowań do konkursu będzie kurs BLS-AED dla nauczycieli opiekunów drużyn biorących udział w zawodach. Współorganizatorami całego projektu są: Szkoła Podstawowa nr 30, Fundacja Prometeusz i Praska Auto Szkoła.

W seminarium wzięło udział 48 osób w tym: przedstawiciel Naczelnika Wydziału Oświaty Dzielnicy Praga Północ Pani Agnieszka Suszyńska, Dyrektor szkoły współorganizatora Pani Ewa Kazem-Bek oraz nauczyciele, wychowawcy świetlicy, pedagodzy szkolni, pielęgniarka szkolna i logopeda  reprezentujący 26 szkół z dzielnic: Białołęka, Praga Północ, Praga Południe, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła czyli ze wszystkich dzielnic prawobrzeżnej Warszawy.

Tematami poruszanymi w czasie seminarium były:

-          regulamin uczestnictwa w konkursie, szczegółowe zasady przeprowadzenia konkursu - Maria Krzysztoporska, SP 30

-          bezpieczeństwo dzieci podczas wycieczki szkolnej ? Jan Szumiał, Praska Auto Szkoła

-          kurs BLS-AED w pigułce, postępowanie w urazach  oraz system szkolenia pierwszej pomocy, najnowsze wytyczne ERC 2010 ? Jacek Szyzdek, Fundacja Prometeusz

-          zaburzenia emocjonalne u dzieci w szkole, postępowanie ? Olga Ćwik-Włodarska, psycholog kliniczny.

Seminarium przebiegło w bezpośredniej, miłej i twórczej atmosferze. Poruszane zagadnienia wzbudziły zainteresowanie uczestników czego dowodem były pytania kierowane do prowadzących tuż po wykładach jak i rozmowy w czasie przerw. W podsumowaniu zebrani otrzymali informację o powstaniu platformy e-learningowej na stronie Fundacji  przeznaczonej dla uczestników seminarium. Platforma będzie miejscem zamieszczania materiałów szkoleniowych dla opiekunów drużyn przygotowujących dzieci do konkursu, a także miejscem wymiany doświadczeń.

Organizatorzy są przekonani, że entuzjazm  uczestników spotkania zaowocuje wspaniałym finałem konkursu w maju 2013 roku.

Maria Krzysztoporska