Ćwiczenia tworzą Mistrza

cwiczenia1

?5 zł. minut ratujących ludzkie życie?

Fundacja Prometeusz od lat zajmuje się propagowaniem i nauczaniem udzielania pierwszej pomocy w warunkach przedszpitalnych, zarówno w wykonaniu osób bez wykształcenia medycznego, jak i przez ratowników. Na pozór jednych i drugich nie trzeba przekonywać do konieczności doskonalenia się w tym temacie, jednak niestety osoby niezwiązane z medycyną zwykle tylko deklarują chęć nauczenia się, jak to robić, i na tym się zwykle kończy. Tłumaczenie się brakiem czasu lub możliwości jest tylko po części prawdą, spróbujmy!, a wtedy nam się uda. Każdy z nas musi sobie uświadomić, że prędzej czy później znajdzie się choć raz w życiu w sytuacji, gdy ktoś będzie potrzebował pomocy. Gdy od jego postawy, wiedzy i umiejętności może zależeć czyjeś życie. Czasem kogoś bliskiego?

cwiczenia2
*Kurs urazowy 14.05.11, uczniowie S.P.12 W-wa. Instruktor - rat. med. Marta Nawrot

Dlatego bardzo ważne jest, by KAŻDY znał podstawy udzielania pierwszej pomocy, by KAŻDY wiedział jak się zachować, aby pomóc drugiej osobie. Wezwanie pomocy to zbyt mało, często trzeba uczynić trochę więcej. My wszyscy powinniśmy być tego świadomi i starać się pogłębiać swoją wiedzę, niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku. Dzieci powinny być uczone udzielania pierwszej pomocy już w szkole podstawowej, młodzież powinna mieć takie zajęcia zarówno w szkole, jak i poza nią (harcerstwo, PCK, w czasie odbywania pielgrzymki, odbywania kursu pilotażu, kursu spadochronowego, zdobywania patentu żeglarskiego, czy prawa jazdy, itd.)

Dorośli natomiast, jako osoby dojrzałe i odpowiedzialne, powinni dawać przykład swoją postawą. Wymagać takich zajęć w pracy oraz znaleźć czas i chęci, by uczestniczyć w kursie udzielania pierwszej pomocy, chociaż raz na 2-3 lata.

cwiczenia3
*Kurs BLS-AED Nadarzyn 17.11.12 nauczyciele S.P.1 inst. rat. med. D. Tarnowski

?II Konkurs Praski? jest jednym ze sposobów, aby przybliżyć młodzieży temat udzielania pierwszej pomocy i zachęcić do pogłębiania swojej wiedzy.

cwiczenia4

Robert Sowiński - lekarz, chirurg, specjalista medycyny ratunkowej

V-ce Prezes Fundacji Prometeusz

*Kursy zostały sfinansowane ze środków własnych Fundacji Prometeusz.

Szkolenia: http://fundacjaprometeusz.pl/szkolenia/