Zadbaj o bezpieczeństwo najbliższych i swoje w czasie wakacji

Zbliżają się wakacje, okres podróży, odpoczynku, wędrówek ? również pieszych. Jest to okres, w którym rośnie ilość zdarzeń drogowych z udziałem pieszych w tym i dzieci, narażonych na ciężkie obrażenia ciała.

Ze względu na wolny czas będziemy uczestniczyć w różnego rodzaju imprezach, spotkaniach towarzyskich trwających do późnych godzin wieczornych. Powracać do miejsca noclegowego będziemy często już po zmierzchu, drogami na których stale przybywa nie tylko samochodów osobowych, ale również ciężarowych, motocykli i rowerzystów. W wielu pojazdach, nieprawidłowo ustawione przednie światła oślepiają kierowców nadjeżdżających z przeciwka. Piesi ubrani w odzież o spokojnych barwach zauważani są w ostatniej chwili, co stanowi dla nich zagrożenie. Sposobem na zwiększenie szansy bycia dostrzeżonym w porę przez kierowców podczas poruszania się pieszo po jezdni lub poboczu, nie tylko poza obszarem zabudowanym jest używanie elementów odblaskowych. Wielu producentów odzieży i obuwia mając na względzie bezpieczeństwo klientów wkomponowuje w swoje produkty materiały fluorescencyjne, lecz jest ich wciąż za mało.

Ponieważ apele Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Policji nie przynoszą zadawalających rezultatów (nadal wielu pieszych odnosi ciężkie obrażenia ciała lub ginie na polskich drogach) z dniem 31 sierpnia 2014 roku umieszczono w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym zapis wprowadzający obowiązek używania odblasków przez pieszych poruszających się po zmierzchu po drogach poza obszarem zabudowanym.

?Art. 11.4a Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku?

Z tą samą datą uległ również zmianie przepis dotyczący kolumny pieszych (takimi są np. pielgrzymki, rajdy piesze harcerzy i członków innych organizacji) i brzmi następująco:

?Art. 12.6 Jeżeli przemarsz kolumny pieszych odbywa się w warunkach niedostatecznej widoczności:

1) pierwszy i ostatni z idących z lewej strony są obowiązani nieść latarki

a. pierwszy ? ze światłem białym, skierowanym do przodu

b. ostatni ? ze światłem czerwonym, skierowanym do tyłu

2) w kolumnie o długości przekraczającej 20 m idący po lewej stronie z przodu i z tyłu są obowiązani używać elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym a ponadto idący po lewej stronie są obowiązani nieść dodatkowe latarki ze światłem białym, rozmieszczone w taki sposób, aby odległość między nimi nie przekraczała 10 m.?

Należy zauważyć że w przypadku kolumny pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych dotyczy również obszaru zabudowanego

Namawiam ? proszę, wszystkich do zadbanie o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Jeżeli wysyłacie Państwo dzieci na kolonie czy obozy młodzieżowe, zabezpieczcie je w elementy odblaskowe i to dobrej jakości, te (często tanie) nie spełniające właściwych warunków technicznych nie gwarantują bezpieczeństwa. Czym kierować się przy ich nabywaniu? Jak sprawdzić czy spełniają odpowiednie warunki techniczne?

Wskazówką może być informacja dotycząca odblasków zamieszczona na stronie Rzecznika Praw Dziecka:

?Rzecznik Praw Dziecka przypomina, że jedynie odblaski oznaczone znakiem ?CE? dają gwarancję, że producent lub importer sprawdził i potwierdził ich zgodność z przepisami prawa i normami. Dla odblasków, fachowo zwanych akcesoriami zapewniającymi widzialność, znajduje zastosowanie norma zharmonizowana PN-EN 13356:2004 o nazwie ?Akcesoria zapewniające widzialność, przeznaczone do użytku pozazawodowego ? Metody badań i wymagania?. Norma określa parametry optyczne odblasku, zapewniające zwiększenie widzialności użytkownika na drodze przy niskich poziomach oświetlenia. Nabywca odblasku nie musi, rzecz jasna, samodzielnie sprawdzać, czy zakupiona rzecz spełnia wymagania określone w powyższej normie. Ten obowiązek spoczywa na producencie lub importerze odblasków, którzy umieszczając znak ?CE? na wyrobie, potwierdzają tym samym jego bezpieczeństwo i ponoszą odpowiedzialność za dokonane oznakowanie. Jeśli znak został umieszczony na odblasku niespełniającym norm, sprawą zajmie się Inspekcja Handlowa.

Jak wygląda znak ?CE?? Wzór znaku został określony w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz.U. Nr 259, poz. 2173). Znak musi zachować następujący kształt i proporcje:

zadbaj o bezpieczenstwo 1

Uważnie zapamiętajmy ten znak, bowiem na rynku pojawiają się produkty oznaczone znakiem ?CE? o kształcie łudząco podobnym do powyższego, będącym skrótem od ?China export?. A to już zupełnie inna para ? odblasków..?.

odblaski foto

Comments are closed.