„Niewyjaśnione okoliczności”

Niewyjaśnione okoliczności

Autor: dr Richard Shepherd
Przełożyła: Urszula Gardner
Wydawnictwo Insignis 2018

Wspomnienia patologa z pracy w Anglii na przestrzeni lat dają niesamowitą wiedzę o postępie w medycynie. Są też wskazówką, jak czynić pracę lepszą.

  1. W kwietniu 1989 na stadionie w Hillsborough 96 osób zostało stratowanych, zaś ponad 700 zostało rannych, ponad 25 lat później stwierdzono, że doszło do zaniedbań ze strony policji oraz służb ratunkowych.
  2. W sierpniu 1989 na Tamizie, gdzie wycieczkowiec zderzył się z pchaczem, życie straciło 51 osób. W wyniku tragedii, wzburzenia opinii publicznej zaniechano przestarzałych procedur, wprowadzono nowe, zaczęto przywiązywać wagę do procedur bezpieczeństwa i profilaktyki, pracodawcy zrozumieli, dlaczego szkolenia pracowników są tak ważne.
  3. Na przykładzie śmierci poszkodowanej Joy Gardner w wyniku nieumiejętnego zatrzymania, autor opisuje, jak wadliwy system doprowadza do śmierci zatrzymanego.
    Autor stał się założycielem grantów, które zmieniały procedury zatrzymań, jest orędownikiem szkoleń policjantów, strażników, funkcjonariuszy. Z punktu widzenia patologa pokazuje, jak nieumiejętne działania mogą rodzić fatalne skutki i jak temu zapobiegać.
  4. Uczestnicząc w autopsji księżnej Diany, wskazuje prozaiczną przyczynę śmierci, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Pozycja, którą warto mieć na półce.

Comments are closed.