„Co jeszcze nas zaskoczy?” Bieg Szlak Trafi 4 sierpnia 2018. Zabezpieczenie medyczne – Fundacja Prometeusz.

Od pierwszej edycji biegu Fundacja Prometeusz zabezpiecza biegi terenowe na tym wydarzeniu.

Skład zabezpieczenia ewaluował przez te lata, aż doszliśmy do modelu, który wymaga teraz drobnych poprawek.

Najtrudniejszy jest bieg na dystansie 56 km. Rozległość terenu, brak utwardzonych dróg, trakty leśne, lesiste wąwozy powodują, że na trasie mogą poruszać się tylko quady z załogą medyczną.

Quady z ekipą medyczną szykują się do pracy

Problemem jest ewakuacja poszkodowanego terenu biegu do najbliższej drogi leśnej, gdzie czeka ambulans. Niestety brak łączności komórkowej wymusza korzystanie tylko z radiostacji nasobnych.

Problemem w tym roku była wysoka temperatura. Obyło się bez interwencji z powodu odwodnienia i problemów z układem sercowo-naczyniowym.

Długie odcinki prostej, gdzie ekspozycja słońca jest bardzo duża

Ciekawym przypadkiem było tuż po starcie na dużą pętlę naruszenie gniazda szerszeni przez biegaczy i, co za tym idzie, użądlenia przez te owady. Jest to szalenie niebezpieczne dla osoby uczulonej na jad owadów. Taki przypadek nam się zdarzył. Ok. 6.20, Wezwanie: ”jestem uczulona na jad szerszeni, użądlił mnie owad. Pacjentka zgłasza duszność, przekazano wezwanie do Quada-1, czas dotarcia 2 min, wywiad, badanie, transport do Ambulansu P, wywiad, parametry, leki, monitorowanie, decyzja - transport na SOR Puławy, wezwanie ambulansu systemowego, przekazanie pacjenta.”

Polowy Punkt Medyczny w gotowości

Przestrzegano w tym roku czasów na poszczególnych punktach i z powodu jego przekroczenia zdjęto ok. pięć osób.

Załoga Quada-2 po zjeździe z trasy

Do zobaczenia za rok!

Quad-1 kończy pracę, trasa 56 km

Podziękowania dla całej ekipy Fundacji Prometeusz oraz konsorcjanta Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego SP ZOZ Meditrans Siedlce.

Wnioski:

  1. Przestrzegać limitów czasów na poszczególnych odcinkach, monitorować osoby biegnące w czasach granicznych, niestety wykluczać z biegu tych, którzy je przekraczają.
  2. Wdrożyć sztafetę służb medycznych, która przebiegnie trasę i jest na bieżąco z zagrożeniami na trasie.
  3. Uświadomić biegaczom, co to jest wstrząs anafilaktyczny i rozpropagować zasady postępowania w przypadku ukąszeń przez owady (ampułkostrzykawki).
  4. Przewidzieć skrócenie dystansu półmaratonu o 50% gdy temperatura w cieniu przekroczy 28 st. C. (lub przesunąć jego start o godz. wcześniej).

Koordynatorzy zabezpieczenia:

Rat. med. Jacek Szyzdek
Rat. med. Paweł Basiak

Comments are closed.