2 luty, Park Szczęśliwice. Wyciągnięta ze stawu

Warszawa, dnia 2 lutego 2021

Dojazd do pracy, pętla autobusowa Szczęśliwice przy Drawskiej.

Godz. 13.53, tel. ze stanowiska CPR Warszawa.

"Dziecko wyłowione z wody, bez kontaktu, nieprzytomne, prowadzona resuscytacja, pomożesz?". Odpowiadam - "udaję się na miejsce zdarzenia!".

Czas dojazdu - 2 min, w trakcie telefon na stok do kier. zmiany, prośba o NATYCHMIASTOWE dostarczenie R-1, butli z tlenem, plecaka ratowniczego.

Po dojeździe i dobiegnięciu na miejsce widzę, że na pomoście leży 2-letnie dziecko. Świadek zdarzenia prowadzi resuscytację, podjęto ocenę miejsca zdarzenia, ABC, ocenę oddechu, 5 wdechów na starcie, dziecko nieprzytomne, bez kontaktu, w hipotermii.

Dziecko odzyskało oddech (8 oddechów / 1 min), decyzja o cięciu wierzchniej odzieży, pomoc strażaków.

Cały czas udrożnienie dróg oddechowych rękoczynem ręcznym.

Matka w silnym szoku, w zasięgu wzroku jeszcze dwoje malutkich dzieci obserwujących akcję. W międzyczasie dojazd dwóch zastępów straży pożarnej, dojeżdża także zespół P z Ochoty.

Decyzja o transporcie dziecka na rękach do ambulansu, z bieżącą oceną oddechu. Przekazanie dziecka ratownikom medycznym.

Zespół P po podłączeniu kardiomonitora,  odessaniu treści z dróg oddechowych, podaży tlenu, okryciu folią NRC w kodzie 1 udaje się na SOR Trojdena.

Pozostaje zaopiekować się dwojgiem dzieci, wsadzić je do swojego auta, nagrzewnica na full, poprosić o przyjazd dziadka. Przekazanie dzieci rodzinie, cały czas wsparcie psychiczne mamy, odwiezienie jej na SOR Trojdena.

Podziękowanie dla:

Wojtka - żołnierza z Pułku Samochodowego, świadka zdarzenia, który podjął pierwsze działania,

Jurka - mądrego dyspozytora CPR, który skojarzył, że jest dyżur medyczny na stoku i wykonał telefon, zachowując łańcuch przeżycia,

Marcina ze stoku, który dostarczył cały sprzęt w tempie światła,

Panom ratownikom czyli Podstawie z Ochoty za profesjonalizm,

Policji i Strażakom,

zespołowi medycznemu ze Szpitala Pediatrycznego Żwirki i Wigury, bo życie Zosi jest teraz w Waszych rękach,

Wszystkim ludziom dobrej woli, którzy okazywali pomoc.

Niech to będzie przestrogą, że chwila nieuwagi może kosztować życie ludzkie.