Nauczyciele – ważne ogniwo w szkoleniu z udzielania pomocy przedmedycznej

Nauczyciele - ważne ogniwo w szkoleniu z udzielania pomocy przedmedycznej

Nauczyciele to jedna z grup zawodowych zobligowanych do ustawicznego doszkalania. Często na różnych szkoleniach powracają te same poznane już wcześniej treści i metody pracy.

Zaproponowane nauczycielom, przez Fundację Prometeusz formy szkolenia w trakcie kursów z p. pomocy w lutym i marcu, wprowadziły nowe elementy, zmieniając dotychczasowe standardy. Wiedza z zakresu medycyny ratunkowej była w inny, ciekawszy sposób przekazana niż na dotychczasowych szkoleniach okresowych BHP. Treści przedstawiane przez ratowników- praktyków nie były dla słuchających suchym wykładem, ale przekazem utrwalającym się w pamięci.

Następujące po krótkim wykładzie, angażujące wszystkich kursantów zajęcia praktyczne oparte na relacjach z prawdziwych działań ratowniczych, oraz opis słowny towarzyszący czynnościom wykonywanych przez ćwiczących dały, moim zdaniem, bardzo dobre efekty.

Jak można zmierzyć rezultat szkolenia nauczycieli?

Nauczyciele (może niejednokrotnie wbrew swoim zainteresowaniom i chęci), wydelegowani przez swoje szkoły świetnie poradzili sobie później w pracy z uczniami. Porównując umiejętności zaprezentowane przez uczniów na pierwszym i drugim konkursie można śmiało i z zadowoleniem powiedzieć: nastąpił duży postęp!

Wyszkoleni nauczyciele (często stremowani), weszli w skład zespołu sędziowskiego konkursu.

Jak sobie poradzili?

Znakomicie ? nie było żadnych protestów- odwołań ze strony zawodników.
Myślę, że pełnienie funkcji opiekuna drużyny czy sędziego było ciekawym doświadczeniem dla nauczycieli.

Jeden z nauczycieli z mojej szkoły biorący udział w ubiegłorocznej(tu myślę o roku szkolnym) edycji konkursu, najpierw jako uczestnik obu kursów: BLS/AED i Urazowego, potem jako sędzia konkursu, tak podsumowuje swoje doświadczenia:

- Jak Ci się sędziowało w czasie zawodów?

- Sędziowanie podczas zawodów to wielka odpowiedzialność, ale jednocześnie radość ze współpracy z młodymi ludźmi (pomagającymi i biorącymi udział w zawodach)

- Czy widzisz jakiś pożytek dla siebie z udziału w ubiegłorocznych szkoleniach?

- Szkolenie pozwoliło mi usystematyzować wiedzę i poszerzyć ją o nowe obszary. Dało mi pewność i motywację do jej poszerzania.

Gdyby tak można było podnosić swoją wiedzę i kwalifikacje na kolejnych kursach, to w przypadku szkolenia w zakresie pierwszej pomocy nie tylko pójście za nawykiem uczenia się, ale to prawdziwa potrzeba wielu spośród "lekko posolonych" nauczycieli.

Myślę, że mogę w imieniu koleżanek i kolegów powiedzieć - prosimy o więcej!

Maria Krzysztoporska