Masówka Siedlce 9-11.05.13

IV Otwarte Mistrzostwa Mazowsza w Ratownictwie Medycznym. Siedlce 9-12.05.13

Zadanie: MASÓWKA

Organizator: SPZOZ ?RM- MEDITRANS? Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Siedlce.

Masówka, zadanie opracowane przez Arka Trzosa. Wcześniej odbyło się seminarium prowadzone przez dr n. med. Arkadiusza Trzosa ?Triage i wstępne postępowanie z ofiarami wypadków i katastrof oparzeniowych?.

masowka siedlce 1

Autor zadania lek. Arkadiusz Trzos.

Na stadionie dochodzi do wybuchu petard w jednym z sektorów. Są osoby poparzone, ?czerwone? do szybkiej ewakuacji, żółte ,zielone. Do pomocy jest jeden zastęp PSP. Jak działały zespoły? Przy takiej ilości ambulansów (na raz wjeżdżało 5 drużyn, to ok. 15 osób), w tak dużej grupie można wiele zrobić. Stały schemat gry: wybrać koordynatora, triage - min. 2-4 osoby, zdanie raportu koordynatorowi. W tym czasie rozwinięcie punktu czerwonego, bo za chwile zaczną spływać ciężko poszkodowani. Ewakuacja ze stadionu w pierwszej kolejności ?czerwonych?, w tym dziecka. Wykorzystanie desek, płacht, podbieraków, krzesełek kardiologicznych. W punkcie medycznym - czerwonym wykonywanie podstawowych czynności, drożność i tlenoterapia, tamowanie krwotoków, płynoterapia, retriage.

Kwalifikacja do transportu, mądra - nie przenieś katastrofy do najbliższego szpitala. Kontakt szefa punktu czerwonego z CPR-em. Czas trwania zadania 20 min. W dalszej kolejności żółci i zieloni. Jak było?

I grupa:
- 11 min. czas trwania triage.
- 7 czerwonych do końca zadania nie ewakuowano
- czerwone dziecko ewakuowano przedostatnie.
- brak zadysponowania transportu pacjenta
- brak pomysłu na wykorzystanie środków znajdujących się w ambulansach.

II grupa:
- 10 min. czas trwania triage.
- 16 min. ewakuacja ostatniego czerwonego
- lepiej, bardziej fachowo.
- brak zadysponowania transportu

III grupa:
- 6 min. czas trwania triage, ale bez końcowego raportu do koordynatora.
- 4 czerwonych nie zostało ewakuowanych z miejsca zdarzenia.
- 1 czerwony włożony do karetki, nie odjechał

IV grupa:
- 6 min. czas trwania triage.
- 22 min. trwała ewakuacja.
- 1 czerwony włożony do karetki, ruszył.

V grupa:
- 6 min. czas trwania triage
- 20 min czas trwania ewakuacji czerwonych.
- niesprawny Zoll na miejscu zdarzenia przy pacjencie czerwonym-kardiologicznym.

To tyle pokrótce, naukowo opracuje to twórca zadania.

masowka siedlce 2

Punkt czerwony.

Brak BEZPŁATNYCH szkoleń m.in. ze zdarzeń masowych w stacjach Pogotowia, nauki współdziałania więcej niż dwóch zespołów skutkuje rozgardiaszem na miejscu zdarzenia. Pokazy na potrzeby mediów i władz nie powodują podniesienia sprawności współdziałania służb ratowniczych.